Το Μαυροβούνιο και ο Γιόβετιτς τα έπαιξαν όλα για όλα για το εισιτήριο του Euro 2024 όμως αποκλείστηκαν και έμειναν εκτός.

Το Μαυροβούνιο του Στέφαν Γιόβετιτς πάλεψε να πάρει την νίκη αλλά δεν τα κατάφερε, ηττήθηκε και η προσπάθεια να πάει στο Euro 2024 τελείωσε εδώ. Η «Crna Gora» κατάφερε να προηγηθεί στην «Πούσκας Αρένα» απέναντι στην Ουγγαρία, με ασίστ του Γιόβετιτς και γκολ του Ρούμπεζιτς στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Ούγγροι ωστόσο απάντησαν με δύο γκολ του Σομποσλάι μέσα σε δύο λεπτά (67′-68′) και ο Νατζ έδωσε την «χαριστική βολή» στο Μαυροβούνιο διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ολυμπιακός: Και… πού να παίξει με γεμάτο ρόστερ!

Έτσι, το Μαυροβούνιο του Γιόβετιτς δεν κατάφερε να περάσει μετά από μια πολύ καλή προσπάθεια στον όμιλο των προκριματικών. Στην 1η θέση τερμάτισε η Ουγγαρία με 18 βαθμούς, δεύτερη η Σερβία που πήρε τελικά την πρόκριση με 14. Το τρίτο Μαυροβούνιο συγκέντρωσε 11 βαθμούς ενώ η Λιθουανία και η Βουλγαρία με 6 και 4 βαθμούς αντίστοιχα συμπλήρωσαν τον όμιλο.