Έχασε 3 σετ, όμως πήρε το κρίσιμο «χρυσό» σετ και προκρίθηκε ο Ολυμπιακός επί του ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπιζαν τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας, στη ρεβάνς του 3-0 απ’ το Ρέντη, με φόντο την πρόκριση τον τελικό του Λιγκ Καπ. Ο Θρύλος έχασε 3 σετ, όμως πήρε το «χρυσό» σετ και ήταν εκείνος που πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ είχε καλή απόδοση στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, με τον Θρύλο μας να είναι ασυνήθιστα κακός. Ο Ολυμπιακός πέρασε στο πρώτο σετ μπροστά με 20-21 και 23-24, όμως τα συνεχόμενα λάθη διαμόρφωσαν το 26-24 και το 1-0 σετ για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν εμφανώς ανεβασμένοι ψυχολογικά, αφού με όπλο το σερβίς του Φιλίποφ προηγήθηκαν με 8-5 και 10-6, ο Ολυμπιακός όμως επέστρεψε περνώντας μάλιστα και μπροστά με 14-15 με τον Φίνγκερ. Τελικώς όμως, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 στα σετ, χάρη στο 25-21 που ολοκλήρωσε με λάθος του Κουμεντάκη.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ από 4-6 γύρισε το ματς σε 10-7 και 16-13. Οι Πειραιώτες έφεραν το ματς στον πόντο, όμως το παιχνίδι έμελλε να γίνει δραματικό, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 25-22 και το 3-0 στα σετ, όπου η πρόκριση θα παιζόταν σε τέταρτο «χρυσό» σετ.

Το χρυσό τέταρτο σετ, ανήκε όμως ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό, που έκαναν ό,τι δεν είχαν κάνει στα τρία προηγούμενα. Προηγήθηκαν γρήγορα με 2-4 και 4-8. Το προβάδισμα διατηρήθηκε ως το τέλος, με το τελικό 9-15 να δίνει το σετ αυτό στον Ολυμπιακό και μαζί την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-22, 9-15

1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-22

4ο σετ: 4-8, 6-10, 7-12, 9-15

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 15 (10/22 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 58% υπ., 38% αρ.), Χαραλαμπίδης 2 (2/4 επ.), Φιλίποφ 4 (1/2 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Βαν Ντικ 12 (10/37 επ., 2 άσσοι), Τακουρίδης 9 (6/8 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ίλνιχ 9 (9/23 επ., 67% υπ., 33% αρ.), Στεφάνου –λ (65%υπ. – 30%αρ.) / Κωνσταντινίδης -λ, Γάτσης 6 (2/2 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Σωτηρίου, Εφραιμίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (1/4 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Χουσάϊ 12 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 32% υπ., 23% αρ.),  Βουλκίδης 9 (7/13 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκέργκι 7 (6/16 επ., 1 άσσος, 28% υπ., 28% 28% αρ.), Κοκκινάκης –λ (55%υπ. – 27%αρ.) /  Στιβαχτής ,  Ασπιώτης 3 (3/5 επ.), Ριζόπουλος, Κουμεντάκης 8 (8/12 επ., 47% υπ., 47% αρ.)