Τον Φοίνικα Σύρου υποδέχτηκε ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Ρέντη, στο πλαίσιο του δεύτερου ημιτελικού των πλέι οφ της Volleyleague ανδρών, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με 3-1 σετ και να χρειάζονται ακόμα μια νίκη για να προκριθούν στους τελικούς του πρωταθλήματος. Αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Κωνσταντίνο Τούμπανο...

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Ο «χρυσός» πόντος που έδωσε τη νίκη στον Θρύλο! (vid)

Το πρώτο σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι άκρως ανταγωνιστικές για αρκετή ώρα έως ότου ο Ολυμπιακός περάσει μπροστά με 9-7, έπειτα από δύο συνεχόμενους άσσους από τον Γκάβιν Σμιτ. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν και πάλι με προβάδισμα 2 πόντων (10-8), με τον Φοίνικα να αντιδρά και να περνάει μπροστά στο σκορ με 11-12. Οι Πειραιώτες φάνηκε πως έχασαν τη συγκέντρωση τους λόγω του τραυματισμού του Κουμεντάκη, με την ομάδα της Σύρου να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο και να παίρνει το προβάδισμα με 16-18. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο κόουτς Μουνιόθ και ισοφάρισε σε 19-19 με μπλοκ άουτ του Ραουβέρντινκ. Επιπρόσθετα, οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέκτησαν το προβάδισμα με μπλοκ του Στιβαχτή για το 21-20. Οι ερυθρόλευκοι αν και προηγήθηκαν με 22-20, έχασαν το προβάδισμα, με τον Φοίνικα να περνάει μπροστά με 23-24. Η ομάδα της Σύρου αν και είχε 4 σετ μπολ δε κατάφερε να τα εκμεταλλευτεί, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κατακτήσει το πρώτο σετ με 29-27.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να είναι φανερά καλύτεροι σε σχέση με το πρώτο, αφού ευτήχησαν να προηγηθούν με 6-2, έπειτα από καρφί του Ραουβέρντινκ. Ο Ολυμπιακός αύξησε και άλλο το προβάδισμα του σε 9-2 με νέο πόντο του Ραουβέρντινκ από μπλοκ. Αργότερα, ο Φοίνικας μείωσε στους πέντε πόντους και συγκεκριμένα σε 12-7 μετά από καρφί του Παπαδόπουλου. Ο Ολυμπιακός βρισκόμενος σε ξέφρενο ρυθμό έκανε το 15-8 με τρομερό μπλοκ του Σμιτ. Οι ερυθρόλευκοι με άσσο του Σμιτ έκαναν το 18-9, με τον Φοίνικα να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει. Οι Πειραιώτες συνέχισαν σταθερά μπροστά με διαφορά οκτώ και εννέα πόντων. Ο Ανδρεάδης έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 10 πόντους και συγκεκριμένα με 23-13. Με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν και στο δεύτερο σετ με 25-15 και να κάνουν το 2-0 στον αγώνα.

Το τρίτο σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο παιχνίδι για αρκετή ώρα μέχρι τη στιγμή που ο Χριστοφιδέλης κάρφωσε εμφατικά για το 6-4. Ο Φοίνικας όμως ισοφάρισε άμεσα σε 6-6, αλλά πέρασε και μπροστά με 6-7. Οι Πειραιώτες με καρφί του Σμιτ πέρασαν μπροστά με 10-9, αλλά η ομάδα της Σύρου πήρε ξανά το προβάδισμα με 11-14, έπειτα από μπλοκ του Παπαδόπουλου. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, μειώνοντας σε 14-15 με άσσο του Τερβαπόρτι. Με τη συνέχεια να βρίσκει τους παίκτες του Μουνιόθ μπροστά με 16-15, έπειτα από μπλοκ του Ραουβέρντινκ. Ο Φοίνικας όμως πέρασε ξανά μπροστά με 17-19, αναγκάζοντας τον Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να ανατρέψουν τη κατάσταση, παρά το τάιμ άουτ, με αποτέλεσμα η ομάδα από την Σύρο να κατακτήσει το τρίτο σετ με 20-25 και να μειώσει σε 2-1.

Το τέταρτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με 6-3 μετά από καρφί του Ανδρεάδη. Οι ερυθρόλευκοι με τρομερό καρφί του Σμιτ έκαναν το 8-4, με τον Φοίνικα να μειώνει σε 9-6, έπειτα από μπλοκ του Χριστοφιδέλη που κατέληξε άουτ. Αργότερα, οι Πειραιώτες αύξησαν το προβάδισμα τους σε 14-8 μετά από μπλοκ του Ραουβέρντινκ. Η ομάδα της Σύρου μείωσε στους 4 πόντους και συγκεκριμένα σε 15-11, με τον Σμιτ στη συνέχεια να κάνει το 17-11 με καρφί του σε κόντρα μπάλα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν ακόμα πιο κοντά στη κατάκτηση της νίκης με πάιπ του Ράουβερντινκ για το 20-12. Ο Φοίνικας με τρεις συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 20-15, αναγκάζοντας τον κόουτς Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Πειραιώτες δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Σύρου να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 23-16 με μπλοκ του Πετρέα. Με τους πρωταθλητές Ελλάδας να επικρατούν στο τέταρτο σετ με 25-18 και να χρειάζονται, πλέον μια νίκη για να προκριθούν στους τελικούς του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Μουνιόθ, πλέον στρέφει την προσοχή της στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό της Παρασκευής.

Τα σετ: 3-1 σε 1:56, 29-27 (34′), 25-15 (24′), 20-25 (29′), 25-18 (29′)

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 29-27

2ο σετ: 8-2, 16-9, 21-12, 25-15

3ο σετ: 7-8, 16-15, 17-21, 20-25

4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-18

Ολυμπιακός /(Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ):Πετρέας 13 (8/13 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 23 (19/38 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τερβαπόρτι 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης, Ράουβερντικ 12 (9/19 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ., 29% αρ.), Στεφάνου -λ (58% υπ., 35% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης 9 (7/16 επ., 2 άσσοι), Ζουπάνης 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Σμαραγδής, Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ),

Φοίνικας Σύρου (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 11 (4/12 επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Εβάντρο 19 (18/38 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ., 27% αρ.), Λεσκόφ, Βουλκίδης 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 15 (12/31 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ., 30% αρ.), Βελούδης -λ (52% υπ., 42% αρ.), Άνταμ, Κιόσης, Μήλης