Επίδειξη δύναμης από τη ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού και επιβλητικό 90-56 επί του Φάρου και πλέον απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του τρίτου διαδοχικού νταμπλ.

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τρίτου πρωταθλήματος του και ισάριθμου νταμπλ του στην Α1 Γυναικών πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, καθώς νίκησε στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας τον Φάρο με σκορ 90-56 στον πρώτο τελικό των πλέι οφ.

Οι «ερυθρόλευκες» ένιωσαν πίεση για ένα δεκάλεπτο, ανέβασαν στροφές στην δεύτερη περίοδο και μετά το ημίχρονο δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις αντιπάλους τους.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Η σειρά πλέον είναι στο 3-0 και εάν ο Ολυμπιακός κατακτήσει την Κυριακή (13/05, 19:00 με τηλεοπτική κάλυψη από την ΕΡΤ) στο κλειστό «Π. Νικολαΐδης» το ροζ φύλλο αγώνα, θα στεφθεί και πάλι πρωταθλητής.

Πρώτες σκόρερ για τον Θρύλο ήταν οι Στέλλα Καλτσίδου και Μίρνα Μάζιτς με 17 πόντους και ακολούθησε η Βικτόρια Μακόλι με 14 πόντους.

EKANE AYTO ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Χατζηνικολάου, Άντερσον, Καλτσίδου, Μάζιτς και Μακόλι και παρότι βρέθηκε πίσω με 2-5, ισοφάρισε με 3 σερί ποντους της Άντερσον για το 5-5. Από κοντά η Στέλλα Καλτσίδου πραγματοποίησε το 7-5, ο Φάρος όμως προσπέρασε με δύο έπειτα από ένα 4-0 σερί (7-9) στα μέσα της περιόδου. Η Άντερσον ισοφάρισε εκ νέου και η Μάζιτς με ασίστ της Καλτσίδου πραγματοποίησε το 11-9 με τρία λεπτά να απομένουν για το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Θρύλος από τις βολές έφτασε στο 13-9 (1’01’’ για το τέλος) και έκλεισε την περίοδο με το σκορ υπέρ του στο 17-11 έπειτα από «buzzer beater» ντράιβ της Χατζηνικολάου.

Όπως τελείωσε το δεκάλεπτο, έτσι άρχισε και το δεύτερο, με την Χατζηνικολάου να σκοράρει για το 19-11, ενώ η διεθνής γκαρντ του Θρύλου, με γκολ φάουλ στον αιφνιδιασμό έδωσε αέρα 11 πόντων στην ομάδα της (22-11). Η Μάζιτς από την κορυφή του τριπόντου έκανε το 25-11 και το 28-11, ο Φάρος μείωσε σε 28-15 και η Άντερσον από τις βολές το 30-15. Ο Θρύλος ανέβασε αισθητά την πίεση στην άμυνα του, η Σπυριδοπούλου πέτυχε το 34-17 από κοντά και η Μακόλι από τις βολές εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (36-17). Οι φιλοξενούμενες πραγματοποιησαν το 40-24, αλλά το ντράιβ Χατζηνικολάου έγραψε το 43-24, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείται με 14 πόντους (43-29) του Φάρου.

ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Ο Θρύλος πέρασε γερά στο ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο. Αρχικά η Μάζιτς και στη συνέχεια η Άντερσον με τέσσερις σερί πόντους σκόραραν για το 49-31 με 7:45 να μένουν για την 3η περίοδο. Η Χατζηνικολάου ακολούθησε για το 51-32, η Καλτσίδου για το 53-32 και η Ελληνίδα φόργουορντ αργότερα έπραξε το 58-35 από τις βολές. Η Κοσμά συνέχισε για τον Ολυμπιακό με ένα τρίποντο για το 61-37 και η Μάλτση με ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ έστειλε το ματς στο +27 υπέρ του Θρύλου (64-37 με 2:52 για το τέλος της περιόδου). Με ντράιβ η Μακόλι πέτυχε το 66-37 και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο η Καλτσίδου αύξησε στους 31 πόντους τη διαφορά (68-37). Οι αήττητες «ερυθρόλευκες» έφτασαν το σερί τους στο 13-0 με την Καλτσίδου (74-37), με το τελευταίο δεκάλεπτο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα με τον φωτεινό πίνακα του Δ.Α.Κ. Γλυφάδας να γράφει 74-40.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν πιστές στο πλάνο τους, ο Φάρος πλησίασε μέχρι το 78-50 αλλά ήδη η διαφορά ήταν τεράστια για τις δύο ομάδες. Η Άντερσον επανέφερε την απόσταση στους 30 πόντους (80-50) και η Μάζιτς με γκολ-φάουλ «έγραψε» το 83-50, με 3:47 για το τέλος του πρώτου τελικού. Η Σταμάτη από τα 6,75μ έκανε το 88-56 και η Σπυριδοπούλου με ντράιβ το 90-56 σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 43-29, 74-40, 90-56

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 17 (4/6 διπ., 2/3 τριπ., 5 ριμπ.), Σταμάτη 6 (2/4 τρίπ.), Σπυριδοπούλου 5 (2/2 διπ.), Χατζηνικολάου 12 (5/5 διπ, 6 ριμπ., 5 ασ., 3 κλεψ.), Μπαλτά, Μάλτση 5 (1/2 τριπ., 5 ριμπ., 3 ασ.), Κοσμά 3 (1/1 τριπ.), Χαλιβέρα, Σωτηρίου, Καλτσίδου 17 (4/7 δίπ., 2/2 τρίπ.), Άντερσον 11 (4/8 διπ.), Μακόλι 14 (3/9 διπ., 1/1 τριπ., 13 ριμπ.)

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης): Γκριτζά, Καλογήρου, Γούναρη 2, Παπαμιχαήλ 13, Μαγκλάρα 4, Καρακασίδου 2, Κεχαγιά, Διέλα 7 (2), Τζόνσον 13, Ουόλκερ 15.