Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στη Βαλένθια, αφού ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 78-75 στο ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική του EuroCup

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε την Ισπανική Βαλένθια, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του EuroCup Γυναικών. Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη ήθελαν διακαώς τη νίκη και ειδικά με διαφορά άνω των 12 πόντων, ώστε να ρεφάρει τη διαφορά που είχε κερδίσει η Ισπανική ομάδα στο πρώτο ματς (77-66). Ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του Ερασιτέχνη και υπήρχε προσέλευση στο ΣΕΦ.

Επιπλέον, στο γήπεδο βρέθηκαν και οι ιστορικές παίκτριες της πρώτης ομάδας για την Εθνική Γυναικών. Αυτές ήταν οι Ζαπωνίδου Δήμητρα, Χριστακοπούλου Μάτα και Κορρέ Ευδοκία.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Επίσης, βρέθηκε και ο Μιχάλης Κουντούρης, ο οποίος κάθισε μαζί με τον Παναγιώτη Φασούλα και τη Ζωή Δημητράκου.

Ο Γιώργος Παντελάκης ξεκίνησε με τις Τόμας, Παυλοπούλου, Γέμελος, Σπυριδοπούλου και Γκρέιβς. Οι «ερυθρόλευκες» στάθηκαν πολύ καλά στο παρκέ, έχοντας τη διαφορά υπέρ τους. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-14.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ολιγώρησε και έχασε τη διαφορά που έχτιζε έως εκείνο το σημείο. Το 26-18 έγινε 29-31. Οι «ερυθρόλευκες» πάλεψαν, πήραν εκ νέου την πρωτοπορία στο σκορ και χάρη σε τρίποντο και φάουλ της Σπυριδοπούλου, η ομάδα μας πήρε προβάδισμα 39-36, σκορ που έκλεισε το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ισπανίδες πήραν προβάδισμα και μάλιστα με διψήφιο αριθμό. Με επιμέρους 5-22 υπέρ της Βαλένθια, οι Ισπανίδες είχαν στα χέρια τους την πρόκριση ως πρώτες και τη νίκη στο ΣΕΦ. Προσπάθησαν να μειώσουν οι Πειραιώτισσες αλλά η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 62-49 υπέρ της Βαλένθια.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν μια ύστατη προσπάθεια να μπουν ξανά στο ματς. Στην εξίσωση του ματς μπήκε και ο κόσμος του Θρύλου, ο οποίος πίεζε για την περαιτέρω μείωση. Η Εβίνα Σταμάτη έκανε ένα τρομερό κλέψιμο, βάζοντας το καλάθι και μειώνοντας στο 62-61. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ, με τα τελευταία λεπτά να πηγαίνουν εναλλαγή στο σκορ για τις δύο ομάδες. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, η Τόμας πέτυχε ένα τρίποντο, το οποίο ισοφάρισε το ματς σε 73-73. Εν τέλει με μια λανθασμένη επιλογή της Τόμας, η μπάλα πήγε στην φιλοξενούμενη ομάδα. Η νίκη κατέληξε στην Βαλένθια, με τον Ολυμπιακό να ηττάται με 78-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-36, 49-62, 75-78.