Έως τα τελευταία δευτερόλεπτα διατηρούσε το προβάδισμα η ομάδα του Ολυμπιακού, όμως ένα καλάθι της Ελόνου από κοντά έδωσε τη νίκη στην Αβενίδα με 69-68 στο ΣΕΦ. Διαβάστε αναλυτική περιγραφή αγώνα, από τον Μιχάλη Μαχαίρα.

Για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας Γυναικών, ο πρωταθλητής Ελλάδας Ολυμπιακός αντιμετώπιζε την πρωταθλήτρια Ισπανίας, Αβενίδα. Ντεμπούτο στην αποστολή για την Ιβάνα Τίκβιτς.

Ρεπορτάζ-Ανάλυση αγώνα του Μιχάλη Μαχαίρα στο ΣΕΦ

Ο Γιώργος Παντελάκης επέλεξε να ξεκινήσει στο βασικό σχήμα της ομάδας του τις Τόμας, Παυλοπούλου, Σπυριδοπούλου, Σωτηρίου και Τζόνσον, ενώ ο Λόπεθ τις Ελόνου, Ντομίνγκες, Γκιλ, Έλτεμπρινκ και Ρόμπινσον.

Στα πρώτα δύο λεπτά, ο Ολυμπιακός κατείχε το ελαφρύ προβάδισμα και στο πρώτο δίλεπτο η Γκιλ συμπλήρωσε δύο προσωπικά φάουλ. Σχεδόν στα μισά της περιόδου, οι ερυθρόλευκες είχαν καλύτερο πρόσωπο στον αγώνα (12-8). Με 4:24 πριν τη λήξη της περιόδου, στον αγώνα πέρασε για πρώτη φορά η νεοφερμένη Ιβάνα Τίκβιτς. Η πρωταθλήτρια Ισπανίας προσπέρασε στο σκορ, μετά από 7 λεπτά αγώνα με 13-12, για πρώτη φορά, όμως γρήγορα η ελληνική ομάδα επανάκτησε το προβάδισμα. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συχνά στο σκορ, με την Ισπανική ομάδα να παίρνει το πρώτο δεκάλεπτο με 21-19.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Έλντεμπρινκ έκανε θραύση για τις φιλοξενούμενες. Μετά από 15 λεπτά αγώνα, αν και η Ισπανική ομάδα προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με +1 (32-31). Μάλιστα, η ομάδα του Παντελάκη πήρε και +7 προβάδισμα (40-33) στον αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενες είναι να μειώσουν στο καλάθι τη διαφορά, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 40-38.

Στην τρίτη περίοδο, η Αβενίδα έκανε ένα 6-0 σερί, περνώντας μπροστά στο σκορ με 44-40. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενες είχαν το μομέντουμ και με 14-6 ξέφυγαν με 46-54, δείχνοντας πως μπορούν να αποδράσουν με το «διπλό». Όμως, οι ερυθρόλευκες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, μειώνοντας στο καλάθι (52-54). Το σκορ που διαμορφώθηκε στην τρίτη περίοδο ήταν το 52-56.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός ήταν μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα, αφού με 7 λεπτά να απομένουν, η διαφορά ήταν στο +2 υπέρ της Αβενίδα. Μάλιστα, με 4:25 πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, το σκορ ήταν ισόπαλο (59-59).  Όμως, χάρη σε τρίποντο της Έλντεμπρινκ, η Αβενίδα πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Στο τελευταίο λεπτό, το ματς ήταν θρίλερ και ισόπαλο (64-64). Χάρη σε λέι απ της Παυλοπούλου, οι ερυθρόλευκες πήραν το προβάδισμα και έμεναν 30″ στην κλεψύδρα. Όμως, η Ρόμπινσον έβαλε καλάθι και βολή, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της. Η Σπυριδοπούλου πήρε το «όπλο» της και με ατομική της προσπάθεια και δικό της λέι απ, έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 68-67. Δυστυχώς όμως, η Αβενίδα έφυγε με το «διπλό», αφού ευστόχησε σε σουτ από κοντά η Ελόνου. Με αυτόν τον τρόπο, απέδρασαν με το διπλό οι πρωταθλήτριες Ισπανίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 40-38, 52-56, 68-69.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Κοσμά 2, Νικολοπούλου, 5 (1), Σωτηρίου 8 (1/3 τρ.), Σπυριδοπούλου 16 (4/5 διπ., 1/3 τρ., 5 ριμπ.), Τίκβιτς 4,. Τζόνσον 7, Λίτση, Μάζιτς, Παυλοπούλου 6, Σταμάτη 5 (1), Σταμολάμπρου 9 (1/4 τρ.), Τόμας 6.

Perfumerias Avenida (Λόπεθ): Ντομίνγκεθ 2, Έλντενμπρινκ 13 (3), Ελονού 14 (1), Γκίβενς 5 (1), Ρόμπινσον 12, Αρόγιο 5 (1), Βολαβέρδε 3 (1), Ντε Σόουζα 6, Γκιλ 7 (1), Πουτνίνα 2.