Φιλική νίκη για τον Ολυμπιακό με αντίπαλο την Ανόρθωση.

Μετά τη δυναμική εκκίνηση στο πρωτάθλημα και την άνετη επικράτηση επί του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας, η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π./Ομίλου Ξυνή συνεχίζει την προετοιμασία της τόσο για την εκτός έδρας αναμέτρηση με το Δούκα το Σάββατο (28/9, 17:00) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Handball Premier, όσο και για τη συνέχεια των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων κόντρα στην Ρουμάνικη VSSCM Politehnica Timisoara για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του EHF Cup, στις 6 και 12 Οκτωβρίου.

Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχτηκαν στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» την κυπριακή Ανόρθωση σε ένα δυνατό φιλικό, στο οποίο επικράτησαν με 34-23 ενώ οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου την Τρίτη (24/9) στις 21:00 και πάλι στο Ρέντη.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τους Γκόραν Μπογκούνοβιτς, Πάτρικ Λέμος, Γρηγόρη Σανίκη και Κώστα Τσιλιμπάρη με τον προπονητή των νταμπλούχων Ελλάδας, Γιώργο Ζαραβίνα, να δοκιμάζει σχήματα και πρόσωπα απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε γρήγορα με 2-0, χάρη σε δυο τέρματα του Μούγιτς. Ο Αραπακόπουλος διαμόρφωσε το 5-3, διατηρώντας το συν δυο για τους νταμπλούχους Ελλάδας, ενώ Τζηράς και Καρβάτσκι σε δυο διαδοχικούς αιφνιδιασμούς έγραψαν το 7-4, λίγο πριν τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, διευρύνοντας το προβάδισμα τους, κάνοντας το 10-6, με σκόρερ το Δημήτρη Τζηρά. Ο Μούγιτς σκόραρε ξανά, για το 15-10 και οι Μπάγιος και Τσίλης, πρόσθεσαν δυο ακόμα τέρματα στο «ερυθρόλευκο» ενεργητικό, σε αιφνιδιασμό, για το 17-11. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-12.

Οι δοκιμές συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού και από τις δυο ομάδες. Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα, συνέχισαν σε υψηλό αγωνιστικό ρυθμό και ο Άγγελος Τσίλης με δυο συνεχόμενα γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 19-12. Ο Τσίλης, σκόραρε ξανά για το 21-15, φτάνοντας τα έξι προσωπικά τέρματα, εκ των οποίων τέσσερα στα πρώτα οκτώ λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν στο 23-18, με τον Καραμπουρνιώτη να χρίζεται και αυτός σκόρερ. Ο Θόδωρος Δεληχρήστος έκανε το 25-20, με το παιχνίδι να μπαίνει στο τελευταίο του δεκάλεπτο. Ο νεαρός πλέι μέικερ ευστόχησε και σε πέναλτι για το 26-22. «Ερυθρόλευκος» αιφνιδιασμός και ο Λιάπης πετυχαίνει το 27-22. Με το σερί να διευρύνεται στο 5-0 για τον Ολυμπιακό το σκορ έφτασε στο 30-22, για να έρθει το τελικό 34-23. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Άγγελος Τσίλης με έξι τέρματα και ακολούθησαν Μούγιτς και Καρβάτσκιπου σημείωσαν από πέντε γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-4, 11-7, 14-10, 17-12 (ημχ) 19-14, 22-16, 24-18, 26-22, 29-22, 34-23

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π./Ομίλου Ξυνή(Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 5, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Μπάγιος 3, Δεληχρήστος 4, Τινκίρ 1, Λιάπης 4, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 6, Καρβάτσκι 5.

Ανόρθωση (Μιχαήλ): Οικονόμου, Σανίν, Μπογίνοβιτς 2, Πέντιτς 5, Πάβλοβιτς 2, Χ. Αργυρού 1, Ι. Αργυρού 8, Ευσταθιάδης, Σάββα, Γεωργίου, Φτερακίδης, Βόρκας, Τερασάντας, Λεοντίου 2, Χατζησάββα, Χρυσάνθου, Ιωάννου 3.