Τεράστια νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟ με 75-65, παρά τα διαιτητικά όργια! Μεγαλειώδης εμφάνιση από τους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι έκαναν το μπρέικ και πλέον έχουν το πλεονέκτημα στα χέρια τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπιζαν την ομάδα του Παναθηναϊκού, για την πράξη πρώτη των ελληνικών τελικών του πρωταθλήματος. Στόχος ήταν η απόδραση με το διπλό, και το μπρέικ, το οποίο θα έφερνε το πλεονέκτημα ξανά σε κόκκινα χέρια.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου παρατάχθηκε με τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ο οποίος επελέχθη αντί του ΜακΛιν. Ενώ ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε τους Καλάθη, Τζέιμς, Αντετοκούνμπο, Γκίστ και Σίνγκλετον.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 5-0 σερί και με τον Ρόμπερτς να είναι το πρώτο βιολί των Πειραιωτών. Όμως, τα δύο του φάουλ έκαναν τον Σφαιρόπουλο να τον τραβήξει στον πάγκο. Στα μισά της περιόδου, ο Ολυμπιακός προηγούνταν με 9-11. Όμως, ο ΠΑΟ από το 7-11, έκανε το σκορ 21-16. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα +7 των πράσινων (26-19).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟ προηγήθηκε και με +10 (29-19). Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν το σκορ στους 4 πόντους (30-26) σχεδόν 4 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Μάλιστα, χάρη σε τρίποντο του Παπαπέτρου και καλάθι του Παπανικολάου, πέρασε μπροστά ο Ολυμπιακός με σερί 12-1 (30-31). Διαβάζοντας κάθε μις ματς και με καλό στήσιμο, μετά το +10 του ΠΑΟ, από εκείνη την ώρα έγινε ένα τεράστιο comeback με 14-1 επί μέρους. Το σκορ ημιχρόνου ήταν το 35-32 υπέρ των Πειραιωτών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟ κρατιόταν με τις ελεύθερες βολές στο παιχνίδι, που προσπαθούσε να μειώσει στο σκορ. Όμως, με γκολ-φάουλ του Παπανικολάου, η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στο +6. Κατά τη διάρκεια του δεκαλέπτου, ο Πρίντεζης χρεώθηκε με ανύπαρκτο 4ο φάουλ, καθιστώντας τον οφ για την συνέχεια του παιχνιδιού. Ο ΠΑΟ μείωσε το σκορ στο καλάθι σχεδόν δυόμιση λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (45-47). Κρατώντας το προβάδισμα, η ομάδα του Σφαιρόπουλου, στην τέταρτη περίοδο θα έμπαινε με το σκορ υπέρ του (49-52).

Στην τέταρτη περίοδο, ξύπνησε ο Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος με 5 πόντους έδωσε προβάδισμα +8 (49-57). Το μεγαλύτερο προβάδισμα του Ολυμπιακού στον αγώνα, σε ένα απ’ τα σημαντικότερα σημεία του ντέρμπι. Συμπλήρωσαν όμως τα 5 ομαδικά φάουλ, οι Πειραιώτες, έχοντας και πρόβλημα σοβαρό με παίχτες, οι οποίοι ήταν στο όριο. Με 4 λεπτά να απομένουν, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +9, και +11 με τη συνέχεια του αγώνα, χάρη σε τρίποντο του Βαγγ. Μάντζαρη. Οι Πειραιώτες κράτησαν το προβάδισμα και απέδρασαν από το ΟΑΚΑ με το μπρέικ και το διπλό με σκορ 75-65!

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ):  Σίνγκλετον 18 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Τζέιμς 23 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/13 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιστ 4, Καλάθης 8 (4/9 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 0/2 βολές), Αντετοκούνμπο 4 (1/7 σουτ), Ρίβερς 2, Παππάς 1, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Μήτογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4 (1/9 σουτ), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ρόμπερτς 12 (2), ΜακΛίν 7 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (2/2 τρίποντα), Στρέλνιεκς 7 (1), Μάντζαρης 11 (3/4 τρίποντα), Μπόγρης 2, Γουίλτζερ 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 13/32 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 24/37 βολές, 35 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 17 επιθετικά), 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 8 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/31 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 18/20 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 16 λάθη.