Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας απέναντι στη Σερβία, αφού ηττήθηκε με 14-10, διεκδικώντας την 7η θέση πλέον, απέναντι στη Ρωσία.

Η Εθνική μας ηττήθηκε από την Σερβία με σκορ 14-10 στο ματς για τις θέσεις 5-8 του Final 8 στο Ζάγκρεμπ.

Σήμερα θα διεκδικήσει την 7η θέση απέναντι στη Ρωσία.

Στα του αγώνα, η Ελλάδα ξεκίνησε αρκετά δυνατά και προηγήθηκε με 4-3 στο πρώτο οκτάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο σε 8-8. Στην Τρίτη περίοδο τα πράγματα ήταν αρκετά ισορροπημένα, με την Σερβία όμως να καταφέρνει να παίρνει το προβάδισμα, διότι χάθηκε ευκαιρία να ισοφαρίσει η χώρα μας σε 10-10.

Προς την ολοκλήρωση του αγώνα, οι παίκτες μας προσπάθησαν να μπουν εκ νέου στον αγώνα, αλλά οι Σέρβοι παίκτες έβαλαν «ταφόπλακα» στα σχέδια των παικτών του Θ. Βλάχου.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 5-4, 3-1, 3-1

Σερβία: Ριστίσεβιτς, Μάντιτς 1, Ντέντοβιτς, Ραντέλοβιτς, Στογιάνοβιτς, Πιέτλοβιτς 3, Λάζιτς 1, Άλεξιτς 2, Γιάκσιτς 1, Φιλίποβιτς 4, Πρλαΐνοβιτς 1, Ράσοβιτς Στρ. 1, Μίτροβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ: Φλέγκας, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Καπότσης 3, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 3, Βλαχόπουλος, Ζερδεβάς.