Η κατάρρευση στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου από τον Ολυμπιακό, έδωσε το δικαίωμα στη Ζαλγκίρις να μπει στο ματς και να νικήσει 86-85 στην παράταση, δίνοντας το πλεονέκτημα έδρας στον Παναθηναϊκό!

Αν και βρέθηκαν ακόμη και στο +16, οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, δίνοντας δικαιώματα στη Ζαλγκίρις να μπει για τα καλά στο ματς και να τους νικήσει 86-85 στην παράταση (80-80 κ.α.) και παράλληλα ο Παναθηναϊκός να έχει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκας!

Πλέον, τα τελικά ζευγάρια θα οριστούν από το Ρεάλ Μαδρίτης-Μπάμπεργκ, όπου με νίκη της «βασίλισσας» οι Πειραιώτες θα παίξουν με τους Λιθουανούς και με ήττα θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας την ομάδα του Λάσο.

Euroleague: To αναλυτικό πρόγραμμα για τα game 3 και 4

Μεγάλο θρίλερ στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, με το κάρφωμα του Γουίλτζερ να διαμορφώνει το 80-80, το οποίο έμεινε μέχρι τη λήξη, καθώς ο Μιλουτίνοφ έπαιξε καλή άμυνα στον Γιανκούνας. Στην παράταση, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε περίπου τρία λεπτά για να σκοράρει και παρά το γεγονός ότι κυνηγούσε στο σκορ, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με επιθετικό ριμπάουντ του Γουίλτζερ (85-84), στα 8,4”. Αλλά, ο Γιανκούνας είπε την τελευταία… λέξη στο ματς, καθώς με δικό του φόλοου έδωσε τη νίκη στη Ζαλγκίρις.

Από τους Πειραιώτες, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς τους Πρίντεζη, Παπανικολάου, Τιλί και ΜακΛίν, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σπανούλης με 16 πόντους, με τον Μιλουτίνοφ να είχε 15, με 9 ριμπάουντ και τον Ρόμπερτς να προσθέτει άλλους 12 πόντους. Από την ομάδα του Σάρας, έκαναν τη μεγαλύτερη «ζημιά» οι Ντέιβις (18π.) και Γιανκούνας (15π.).

Το ματς

Με τους Μιλουτίνοφ, Παπαπέτρου, Τόμπσον, Σπανούλη και Ρόμπερτς ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση. Ο αρχηγός μπήκε ορεξάτος τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στη δημιουργία, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να ξεφύγουν στο +8 (10-2), στα πρώτα δύο λεπτά. Η Ζαλγκίρις «χτύπησε» προσωρινά τους Πειραιώτες με τα επιθετικά ριμπάουντ (10-6), αλλά εκείνοι απάντησαν με καλές άμυνες –που τους υποχρέωσαν σε απανωτά λάθη- και τον «ζεστό» Τόμπσον, φτάνοντας στο +11 (17-6), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Καβαλιάουσκας «ξεκόλλησε» τους φιλοξενούμενους (17-8), αλλά οι παίκτες του Σφαιρόπουλου συνέχισαν την… γρανιτένια άμυνά τους και κυκλοφορώντας εξαιρετικά την μπάλα στην επίθεση, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +15 (25-10).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά τόσο στην επίθεση, όπου έκανε λάθη, όσο και στα αμυντικά ριμπάουντ, καθώς συνέχισε να χάνει αρκετά, με τη Ζαλγκίρις να το εκμεταλλεύεται αυτό και να ρίχνει τη διαφορά στους δέκα πόντους (28-18), μέχρι τα μισά. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, έχοντας αρκετά άστοχα εντός πεδιάς και σκοράροντας κυρίως με βολές, με τους Λιθουανούς από την άλλη να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο (32-25), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί, ο Σφαιρόπουλος πήρε το τάιμ άουτ και στην επιστροφή στο παρκέ, οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνά τους και έχοντας τρομερή κυκλοφορία στην επίθεση, έβγαλαν απανωτά ελεύθερα τρίποντα, με αποτέλεσμα να στείλουν ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή, ακόμη και στο +14 (43-29). Το μόνο που άλλαξε στο τέλος ήταν το σουτ του Ντέιβις, με το οποίο διαμορφώθηκε το 43-31.

Με κακές και άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες συνοδεύτηκε το πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου (43-33), με τον Ολυμπιακό να πατάει το… γκάζι στη συνέχεια και με μπροστάρη τον Ρόμπερτς να πηγαίνει στο +16 (51-35). Ο Αμερικανός γκαρντ εξακολουθούσε να ήταν το ίδιο ορεξάτος, διατηρώντας τους «ερυθρόλευκους» στην ίδια απόσταση (57-41), μέχρι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου… έφυγαν από το παρκέ. Στην επίθεση ήταν πολύ επιπόλαιοι, κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο, ενώ στην άμυνα μετέτρεψαν σε αφύλακτη… διάβαση τη ρακέτα, με τους Ούντριχ και Γουάιτ να κάνουν «πάρτι» και έτσι τους Λιθουανούς να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 2-15(!), μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (59-56).

Ο Ούντριχ έφερε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή (59-58) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Μάντζαρη να παίρνει τον Ολυμπιακό στις πλάτες του και να τον κρατάει μπροστά (63-59), μέχρι το πρώτο δίλεπτο. Ωστόσο, η απάντηση της Ζαλγκίρις ήρθε με τον Γιανκούνας στο «5», ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στο «ζωγραφιστό», με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν ξανά (65-64). Έκτοτε, το ματς έγινε πολύ σκληρό με πολλά φάουλ εκατέρωθεν και έτσι οι δύο ομάδες να σκοράρουν αποκλειστικά από τη γραμμή των βολών, με το σκορ να έρχεται στην ισοπαλία (69-69), στα 4:30’’ πριν το τέλος. Ο Σπανούλης έδωσε προσωρινά «ανάσα» δύο πόντων (71-69) στους «ερυθρόλευκους», αλλά ο Ντέιβις δεν έχανε βολή, ενώ με το τρίποντο του Μιλάκνις, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 71-74, στο 37’. Στη συνέχεια, ήταν η σειρά του Ουλάνοβας να «μιλήσει» για τους Λιθουανούς, οι οποίοι ξέφυγαν στο +4 (73-77). Με κάποιες καλές άμυνες και τις βολές του Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός μείωσε τον πόντο (76-77), αλλά το νέο τρίποντο του Μιλάκνις στα 55’’ αποτέλεσε νέα… μαχαιριά (76-80). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τα καρφώματα των Μιλουτίνοφ και Γουίλτζερ, έκαναν το 80-80, στα 5,2’’ πριν τη λήξη. Ο Σέρβος σέντερ έπαιξε καλά την τελευταία άμυνα πάνω στον Γιανκούνας, ο οποίος αστόχησε και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στην πρώτη επίθεση, ο Μιλάκνις έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Ζαλγκίρις (80-82), με το σκορ να παραμένει ίδιο για τα επόμενα τρία λεπτά, αφού και οι δύο ομάδες έχασαν απανωτές ευκαιρίες, με τις δύο βολές του Ντέιβις να κάνουν το 80-84, στο 43’. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους από την άμυνα, όπου αρχικά μείωσαν στον πόντο (83-84), με τον Μπράουν να κάνει 1/2 βολές, αλλά τον Γουίλτζερ να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να κάνει το 85-84, στα 8,4’’. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, καθώς το φόλοου του Γιανκούνας έκανε το 85-86 στα 2,9’’ και αυτό ήταν το τελικό σκορ, αφού ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο από τα 9 μέτρα…

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-31, 59-56, 80-80 κ.α., 85-86 παρ.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 9 (2), Σπανούλης 16, Μιλουτίνοφ 15, Στρέλνιεκς 8 (1), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 12 (3), Μπόγρης, Γουίλτζερ 9, Τόμπσον 8.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (10/11β.), Πάνγκος 6, Τουπάν 6, Ούντριχ 6, Γιανκούνας 15, Μασιούλις, Μιλάκνις 8 (2), Μίτσιτς 5, Ουάιτ 7, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (2).