Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στην «Wizink Arena» επί της Ρεάλ Μαδρίτης, αφού ηττήθηκε με 94-78. Double-Double ο Σπανούλης με 12 πόντους και 11 ασίστ, πέμπτος σκόρερ στο θεσμό ο Πρίντεζης και ένας Θρύλος που επί 40 λεπτά δεν έπαιξε άμυνα! Αναλυτική περιγραφή του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ, στο 11-7 η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ….

Γράφει ο Μιχάλης Μαχαίρας…

Στην «Wizink Arena» της Μαδρίτης δοκιμαζόταν ο Ολυμπιακός (11-7), απέναντι στη Ρεάλ (15-3), στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα. Δύσκολη αποστολή στην έδρα της «βασίλισσας», χωρίς μάλιστα τον θηριώδη σέντερ των ερυθρόλευκων, Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος παρέμεινε κλινήρης στη χώρα μας.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ επέλεξε τους Ουίλιαμς-Γκος, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πριντεζη και Μπόγρη, ενώ ο Λάσο επέλεξε για τη Ρεάλ τους Γιουλ, Ντέκ, Ράντολφ, Τέιλορ και Αγιόν.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση και έδειχναν ικανοί στην άμυνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 8-13 με εντυπωσιακό ξεκίνημα. Ο Μπόγρης, για όσο έμεινε στο παρκέ ήταν φανταστικός, ντύθηκε Μιλουτίνοφ, σκοράροντας 6 πόντους και μοιράζοντας και δύο ασίστ. Οι Πειραιώτες σταθερά κατείχαν το προβάδισμα, μέχρι που η Ρεάλ ισοφάρισε σχεδόν 3 λεπτά, πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (18-18). Όμως, η Ρεάλ σοβαρεύτηκε και με το κλείσιμο του δεκαλέπτου προηγούνταν με 28-23.

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου, οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν τον αγώνα, με σερί 5-0, όμως οι γηπεδούχοι δημιούργησαν εκ νέου μια διαφορά +5 (33-28). Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να σκοράρουν κατά ριπάς, έχοντας πάνω από 60% στα τρίποντα και ο Ολυμπιακός και η Ρεάλ Μαδρίτης. Μάλιστα, μετά από 18 λεπτά αγώνα, η Ρεάλ προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (47-39). Η Ρεάλ συνέχιζε να βλέπει τα καλάθια… διπλάσια, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 (54-41), με τον Μπλατ να είχε αρκετά παράπονα για την αμυντική λειτουργία. Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 8 πόντους, με ένα 5-0 σερί, και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 54-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι αν και έμειναν πίσω με 11, μείωσαν στους 6 (60-54), μπαίνοντας ξανά στον αγώνα. Στη συνέχεια του αγώνα, η διαφορά ξανανέβηκε για τους γηπεδούχους με το σκορ να είναι στο 71-58, δείχνοντας πως θα είχαν το πάνω χέρι για θετικό αποτέλεσμα στη «Wizink Arena». Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το 72-63 να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι ερυθρόλευκοι έκαναν μια ύστατη προσπάθεια να μειώσουν το σκορ, όμως η Ρεάλ στεκόταν ως δυνατό «καρύδι», που δεν έσπαγε. Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός καλούνταν να διορθώσει και να «σφίξει» την άμυνά του, και μόνο αυτό δεν έπραξε. Η διαφορά έφτασε και τους 19 πόντους (91-72), δείχνοντας πως θα υποστεί την 7η ήττα της η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ. Σε καμία περίπτωση δεν δυσκόλεψαν την επίθεση της Ρεάλ οι ερυθρόλευκοι, με τους γηπεδούχους να σουτάρουν με εκπληκτικά ποσοστά.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 54-46, 72-63, 94-78.

Οι διαιτητες : Γιαβόρ, Παστούσιακ, Ντιφάλα

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο) : Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 16 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φερνάντεθ 8 (6/7 βολές), Καμπάτσο 13 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρέγιες 4, Αγιόν 13 (6/10 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κόψιμο), Ταβάρες 7 (3/3 δίποντα), Γιουλ 3 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντεκ 9 (2), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 11 (3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ) : Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Τουπάν, Σπανούλης 12 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 11 ασίστ, 1 λάθος), Τίμα 3 (1), Στρέλνιεκς 4, Βεζένκοβ 1, Πρίντεζης 11 (5/9 δίποντα), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Μπόγρης 12 (6/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΛεΝτέι 15 (6/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης : 21/32 δίποντα, 13/23 τρίποντα, 13/15 βολές, 23 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 3 επιθετικά), 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού : 26/45 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 2/4 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη