Ο Μίλτος Τεντόγλου, κάνοντας ένα τελευταίο άλμα στα… ουράνια, προσγειώθηκε στα 8,41 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Άνετα μπορούσε να πει πως έκανε… μπάζερ μπίτερ, καθώς ο Μίλτος Τεντόγλου με το τελευταίο του άλμα προσγειώθηκε στα 8,41. Με αυτήν του την επίδοση κατέκτησε το ΧΡΥΣΟ μετάλλιο στο μήκος των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Στην πρώτη του προσπάθεια ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε 8,11μ. ενώ στη δεύτερη και την Τρίτη ήταν άκυρος.

Στο τέταρτο άλμα, δε βελτίωσε την επίδοσή του, κάνοντας 8,10. Επιπλέον, ο ίδιος έκανε ένα άλμα στα 8,15 έτσι βρέθηκε ξανά στα μετάλλια, σκαρφαλώνοντας στην 3η θέση. Όμως, τα πράγματα οδηγήθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα του τελευταίου άλματος.

Ο Τεντόγλου βρέθηκε εκτός μεταλλίων προσωρινά, όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με 8,41μ (!) ανέβηκε στην πρώτη θέση, με τον Ετσεβαρία να έχει κι εκείνος τα ίδια μέτρα, όμως ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη δεύτερη προσπάθεια, με συνέπεια να κατακτήσει το ψηλότερο σκαλί του βάθρου.