Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Άρη με 2-1.

Άλλο ένα παιχνίδι που η ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός, μπορεί να είχε ξεκινήσει με όρεξη την αναμέτρηση, αλλά δεν μπόρεσε να έχει σταθερή πορεία και να φτάσει στο εύκολο γκολ.

Η ομάδα γνώρισε την ήττα από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 2-1, με τους «κίτρινους», να γίνονται ο φετινός κακός δαίμονας των Πειραιωτών.

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της Σούπερ Λιγκ 1!

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός είχε δείξει ότι είχε κατέβει στο γήπεδο για να πάρει το ματς και όχι απλά για τη συμμετοχή.

Η ομάδα προσπαθούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα, με τον Μπακαμπού να έχει μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Όσο κυλούσε ο χρόνος στο πρώτο ημίχρονο, η απόδοση των δύο ομάδων έπεφτε και κατά κύριο λόγο προσπαθούσαν βρουν μία γρήγορη επίθεση που θα τους οδηγούσε σε γκολ.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να ήταν καλύτερος και να έφτανε πιο συχνά στην εστία του Κουέστα, όμως ο Άρης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Οι «κίτρινοι» με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Πάλμα, είχαν ανοίξει το σκορ στο 36′. Μία φάση που προφανώς κανείς δεν περίμενε ότι θα κατέληγε έτσι.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν μπορέσει να βγάλουν αντίδραση στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο δίχως να δούμε στα πρώτα λεπτά κάποια μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Ο Ολυμπιακός έψαχνε μία καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει, ενώ ο Άρης να χαλάσει τον ρυθμό και να κρατήσει το 1-0 μέχρι να του δοθεί μία ευκαιρία σε κόντρα επίθεση να κάνει το 2-0.

Το δεύτερο γκολ, μπόρεσαν να το βρουν οι γηπεδούχοι, με τον Νταμπό να σκοράρει στο 65′ και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Η απάντηση του Ολυμπιακού σε αυτό το τέρμα ήταν άμεση, με τον Μπακαμπού στο 69′ να κάνει το 2-1.

Παρά τη μείωση του σκορ από τον Κονγκολέζο, ο Ολυμπιακός δεν είχε καταφέρει να βρει και ένα δεύτερο γκολ που θα έφερνε την αναμέτρηση στα ίσια. Δεύτερη διαδοχική ήττα για την ομάδα στο πρωτάθλημα, με την εικόνα να είναι προβληματική.