Ο Άρης υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό για την πέμπτη αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, με τον πρωταθλητή να γνωρίζει την ήττα με 2-1.

Πέμπτη αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 1, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με σκορ 2-1 από τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Ένα παιχνίδι το οποίο μας έδειχνε ότι θα έχει διαφορετική κατάληξη, αλλά μέσα σε ένα τετράλεπτο, ο Θρύλος γκρέμισε ότι προσπαθούσε να χτίσει για 76′ λεπτά.

Το γρήγορο γκολ δεν άλλαξε την εικόνα του

Ότι προσπαθούσε να κερδίσει ο Ολυμπιακός και πάλεψε για κάτι παραπάνω από μία ώρα, το γκρέμισε μέσα σε ένα τετράλεπτο, αφού θυμήθηκε τον περσινό του εαυτό. Το πρώτο ημίχρονο ήταν… ημίχρονο Ολυμπιακού, αφού είδαμε όλες τις γραμμές να δουλεύουν σωστά και με τον Χάμες και τον Ιν-Μπεόμ να είναι εξαιρετικοί δημιουργικά.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Στο πρώτο μέρος, ο Άρης δεν είχε ούτε ένα σουτ στον στόχο και φαινόταν πως ο Θρύλος θα μπορούσε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, με τον Κάρλος Κορμπεράν να έχει διαβάσει σωστά τους «Κίτρινους». Ότι καλό είδαμε όμως, σταμάτησε να… ισχύει στο 76′. Ο Άρης ισοφάρισε και μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Το πολύ μεγάλο λάθος του Βατσλίκ στο πρώτο γκολ, αλλά και η κακή άμυνα στο δεύτερο, ήταν αρκετά για να πάρουμε ξανά μία γεύση από τον φετινό Ολυμπιακό και να θυμηθούμε το πόση δουλειά χρειάζεται για να φτιαχτεί και πάλι η ομάδα. Μέσα σε όλα, το μεγάλο κακό ήταν ότι παρά την ανατροπή του σκορ, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν καμία ευκαιρία για γκολ τα υπολειπόμενα λεπτά.

Κάτι το οποίο βέβαια, μόνο να προβληματίζει πρέπει τον Κορμπεράν. Τα τραγικά λάθη στα γκολ, δεν διορθώθηκαν με τίποτα και ούτε καν κάποια προσπάθεια για να αλλάξει το σκορ. Από την ώρα που έγιναν οι αλλαγές, είναι σαν να «έσπασε» στη μέση όλη η ομάδα.

Ανοίγει το σκορ, αλλά αφήνει και πάλι μπάλα

Ένα κακό συνήθειο που έχει ξεκινήσει από πέρσι. Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ και πάντα αφήνει μπάλα στον αντίπαλο λες και περιμένει να δεχθεί γκολ και μετά να επιτεθεί ξανά. Στο πρώτο μέρος, δεν λέω, η διαχείριση ήταν σωστή, αλλά στο δεύτερο σαν να χάθηκε λίγο η μπάλα. Ο Άρης ήταν δεδομένο ότι θα πιέσει τον Ολυμπιακό για να μπορέσει να τον αναγκάσει σε λάθη και να μπορέσει να ισοφαρίσει.

Και τα δύο γκολ, ήταν από γκάφες και οι γηπεδούχοι πήραν ακριβώς αυτό που ήθελαν. Ανάγκασαν τους «ερυθρόλευκους» να κυνηγήσουν εκείνοι το γκολ της ισοφάρισης. Γιατί όμως; Γιατί να γίνεται αυτό και να μην κυνηγάει ο Ολυμπιακός ένα δεύτερο γκολ για να νιώθει πιο άνετος και να διαχειριστεί με μεγαλύτερη ευκολία το γκολ; Σίγουρα η ομάδα θέλει δουλειά, αλλά υπάρχουν μερικά πράγματα που ο προπονητής πρέπει να φροντίζει να τα διαχειρίζεται από νωρίς.