Το χτεσινό ντέρμπι στιγματίστηκε από μια αρκετά αμφισβητούμενη φάση, η οποία «έσπρωξε» τον ΠΑΟ να σταματήσει το σερί του Θρύλου έπειτα από χειραγώγηση της αναμέτρησης....

Οι διαιτητές, σε ρόλο χειρουργού έκαναν μια επέμβαση, δίχως αναισθητικό στον Θρύλο. Στο 4ο σετ και σε ένα κομβικό σημείο, με το σκορ στο 20-19 οι παίκτες του ΠΑΟ πήραν την επίθεση, με την μπάλα να είναι ολοκάθαρα ΑΟΥΤ, και στη συνέχεια ζήτησαν βίντεο challenge.

Ο διαιτητής Ονόπας ήταν ο μοναδικός άνθρωπος ίσως στο Ρέντη, που είδε και από το ριπλέι της τηλεόρασης, πως η μπάλα βρήκε στο μπλοκ του Ολυμπιακού, δίνοντας τον πόντο στον ΠΑΟ. Με το ματς από το να γίνει 21-19, να γίνεται εν τέλει 20-20.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Έπειτα, ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ και οι παίκτες του ήταν έξαλλοι, για μια φάση ολοκάθαρη, η οποία παρόλα αυτά με το έτσι θέλω, δόθηκε με μια λανθασμένη απόφαση. Με αυτόν τον τρόπο έμεινε στο ματς ο ΠΑΟ και εν τέλει ισοφάρισε το ματς σε 2-2 σετ. Δεν μιλάμε για μια καθαρή αλλοίωση αποτελέσματος λοιπόν; Ποιος θα επιληφθεί της κατάστασης;

Φυσικά το κλίμα είχε δημιουργηθεί μία μέρα πριν με τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο να δηλώνει ως αρηγός αποστολής της ομάδας του, σε ένα άθλημα που ούτε στα εντός πατάει και ξαφνικά θυμήθηκε ότι είναι πρόεδρος του ερασιτέχνη.

Δείτε την φάση και απολαύστε το «έγκλημα» που έγινε εις βάρος του Θρύλου…