Από το 5-1 με την Μπενφίκα (27/11/2008) είχε να σκοράρει ο Ολυμπιακός στην Ευρώπη 4 γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί ως το 45ο λεπτό και σκόραραν 4 γκολ στο διάστημα αυτό.

Κάτι που είχε να κάνει ο Ολυμπιακός μια δεκαετία στην Ευρώπη. Από τον Νοέμβριο του 2008. Τότε, στις 27/11/2008, με τον Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συντρίψει με 5-1 την Μπενφίκα.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Όπως απόψε, έτσι και τότε είχαν σκοράρει 4 φορές στο πρώτο ημίχρονο. Με τα γκολ των Γκαλέτι (1′), Πατσατζόγλου (18′), Ντιόγκο (24′) και Μπελούτσι (44′). Ενδιάμεσα είχε μειώσει ο Νταβίντ Λουίς (33′) για την πορτογαλική ομάδα, για να έρθει ένα ακόμα γκολ στο δεύτερο μέρος από τον Ντιόγκο (54′).

Κόντρα στην Ντουντελάνζ ο Ολυμπιακός χρειάστηκε 36 λεπτά για να σκοράρει τα τέσσερα γκολ και να πάει στο ημίχρονο με την ομάδα από το Λουξεμβούργο, προηγούμενος με 4-0!