Οι Καταλανοί στο δρόμο του Ολυμπιακού, στον ημιτελικό της Παρασκευής (08/06, 20:00) μετά τη νίκη 9-4 με την Έγκερ.

Για 3η φορά τη φετινή σεζόν η Μπαρτσελονέτα θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού σε ένα ματς του LEN Champion League.

Μετά τις αναμετρήσεις στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων στη Βαρκελώνη (σ.σ.: ισοπαλία 7-7) και στο φινάλε, 14-10 στο Παπαστράτειο σε ένα ματς βαθμολογικό αδιάφορο, οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν την Παρασκευή το βράδυ (08/06, 20:00) στο Γένοβα, για τον ημιτελικό του Final-8.

Οι Καταλανοί παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα, νίκησαν με 9-4 την Έγκερ του Άγγελου Βλαχόπουλου και θα αντιμετωπίσουν ξανά τον Ολυμπιακό. Ο διεθνής Έλληνας περιφερειακός πέτυχε 2 γκολ.

Σε ό,τι αφορά το ματς, κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί η Μπαρτσελονέτα κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα, να σκοράρει τέσσερις φορές, μετατρέποντας το εύθραυστο 5-4 του ημιχρόνου σε 9-4.