Το πρώτο ματς στις 23/08 στο «Γ. Καραϊσκάκης», η ρεβάνς στις 30 Αυγούστου στην Αγγλία.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, η Μπέρνλι νίκησε 1-0 την Μπασάκσεχιρ με γκολ του Κορκ στο 97′ και πέρασε στα πλέι οφ του Europa League. Η αγγλική ομάδα θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού, στο δρόμο για την πρόκριση στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

Βάσει της κλήρωσης των ζευγαριών στα πλέι οφ, το πρώτο ματς θα γίνει την Πέμπτη 23 Αυγούστου στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης». Όσον αφορά στον επαναληπτικό, αυτό θα διεξαχθεί στο Μπέρνλι και το «Τερφ Μουρ» μια εβδομάδα αργότερα, στις 30 Αυγούστου.

Αξίζει να σημειώσουμε πώς η αγγλική ομάδα κάνει δεύτερη πρόκριση το φετινό καλοκαίρι στην παράταση του επαναληπτικού στο γήπεδό της. Στον 2ο προκριματικό γύρο απέκλεισε τη σκωτσέζικη Αμπερντίν. Ισοπαλία 1-1 στο πρώτο ματς, το ίδιο και στα 90 λεπτά της ρεβάνς στο «Τερφ Μουρ» και στο έξτρα 30λεπτο σκόραρε δύο φορές, για να περάσει με σκορ 3-1!