Την 113η σερί νίκη στο πρωτάθλημα και 131η σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, κατέκτησε ο Ολυμπιακός επικρατώντας των Μελισσίων με 83-59 εκτός έδρας για την 16η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Την 113η σερί νίκη στο πρωτάθλημα και 131η σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, κατέκτησε ο Ολυμπιακός επικρατώντας των Μελισσίων με 83-59 εκτός έδρας για την 16η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Ο Θρύλος ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα και πήρε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα για την συλλογή του.

Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με 13 πόντους, όσους είχε και η Μπασάρα Γκρέιβς.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν δυνατά στην αναμέτρηση, με τις Σταμολάμπρου και Γέμελος να γράφουν το 0-4 και την Γκρέιβς με δύο σερί καλάθια να διευρύνει το αρχικό προβάδισμα. Η Γιουρτσένκοβα σκόραρε για δύο μετά από ασίστ της Γέμελος για το 0-10, με το σερί του Θρύλου να φτάνει στο 12-0.

Η Σλοβάκα σέντερ διαμόρφωσε και το 3-15 και η Σταμολάμπρου στον αιφνιδιασμό το  5-17, με τα Μελίσσια να τρέχουν ένα μικρό σερί για το 10-17. Τα τρίποντα της Γέμελος και της Σταμάτη έστειλαν το ματς στο 10-23, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-28 με νέο τρίποντο της αρχηγού του Θρύλου. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (13-33), οι γηπεδούχες μείωσαν σε 20-33, με την Σταμάτη να πραγματοποιεί το +15 (20-35). Η Αυτζή έκανε το 21-37, με την Γέμελος με γκολ φάουλ να σκοράρει για το 23-42, με τον Θρύλο να προσπερνάει με 23 πόντους (23-46) τρέχοντας καλά το παρκέ στο πρώτο ημίχρονο. Η Σπυριδοπούλου σκόραρε για τρεις με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-49 στο κλειστό των Μελισσίων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην 3η περίοδο με δίποντο της Παυλοπούλου και τρίποντο της Σταμολάμπρου για το 33-54, με τις γηπεδούχες να μειώνουν σε 38-54 με την Τζόνσον.  Τα Μελίσσια πλησίασαν στους 13, με την Γκρέιβς να πετυχαίνει το γκολ φάουλ για το 41-57 και την Σπυριδοπούλου το 43-60 με τρίποντο.  Η Ελληνίδα φόργουορντ του Θρύλου πρόσθεσε άλλους τέσσερις πόντους για το 43-64, σκορ που οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε για τον Ολυμπιακό με τρίποντο της Αυτζή, με τα Μελίσσια να μειώνουν προσωρινά. Η Γκρέιβς πραγματοποίησε το 53-72 και η Γιουρτσένκοβα το 55-75, για να την ακολουθήσει με τρίποντο η Παυλοπούλου για το +23 (55-78).

Ο Ολυμπιακός έκανε διαχείριση δυνάμεων στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και κατέκτησε άνετα την εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 30-49, 43-64, 59-83

ΚΑΟ Μελισσίων (Μάλαμα): Φατιμά 7 (1), Στεφάνου 5 (1), Πατέρα, Παναγιωτίδη, Κοιλιαρίδη 5 (1), Ζακυνθινού 4, Κούκη 6, Κωνσταντινίδου, Κούρπα, Γιαμπάνη 5 9(1), Κινγκ 10, Τζόνσον 17 (3)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας, Σταμάτη 11 (3/4 τρ., 1/3 δίπ), Αυτζή 8 (2/3 δίπ., 1/4 τρ., 2 ρίμπ.), Σπυριδοπούλου 13 (3/6 τρ., 3 ρίμπ, 3 ασ.), Παυλοπούλου 5 (1/3 δίπ., 1/4 τρ., 2 ρίμπ., 6 ασ.), Νικολοπούλου, Γκρέιβς 13 (5/9 δίπ., 8 ρίμπ.), Γέμελος 12 (4/6 δίπ, 7 ρίμπ., 8 ασ., 6 κλεψ.), Γιουρτσένκοβα 9 (3/5 δίπ., 11 ριμπ.), Λούκα 2, Κοσμά, Σταμολάμπρου 10 (3/4 δίπ, 2 ρίμπ, 5 ασ.).