Την πρόκριση για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού.

Την πρόκριση για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση και 3-0 σετ (25-8, 25-16, 25-19) της Ελπίδας Αμπελοκήπων στο νοκ-άουτ προημιτελικό που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».  Οι Πειραιώτες έκαμψαν με ευκολία μέσα σε 53’  την αντίσταση των Θεσσαλονικέων κυριαρχώντας απόλυτα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Θρύλος πίεσε στο σερβίς και ολοκλήρωσε το ματς με 16 άσσους.  Η προσοχή των «ερυθρολεύκων» στρέφεται πλέον στο πρωτάθλημα αφού ακολουθεί την Κυριακή (9/2, 20:00) η εντός έδρας αναμέτρηση με τον Φοίνικα Σύρου για την 12 αγωνιστική της Volleyleague.

Με 7 άσσους και 25-8 προηγήθηκε σε 15 λεπτά!

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Από κει και πέρα ο Θρύλος ξεκίνησε εντυπωσιακά στην αναμέτρηση κα φτάνοντας στο 9-0 με άσσο του Βουλκίδη ο οποίος πίεσε πολύ στο σερβίς. Από προσπάθεια του  ίδιου που κατέληξε στο φιλέ, η Ελπίδα Αμπελοκήπων πήρε τον πρώτο της πόντο μειώνοντας σε 9-1 για να ακολουθήσει ένα νέο 6-0 σερί που διαμόρφωσε το σκορ στο 15-1. Στην εξέλιξη του σετ δεν άλλαξε η εικόνα με τον Θρύλο να έχει μεγάλες διαφορές και να φτάνει στο πρώτο σετ μπολ με νέο άσσο του Βουλκίδη στο 24-6. Το σετ τελείωσε με επίθεση ο Φίνγκερ που διαμόρφωσε το 25-8, για τον Ολυμπιακό που μετρούσε 7 άσσους στο διάστημα αυτό, με 5 εξ’ αυτών να έχει σημειώσει ο Βουλκίδης.

Εύκολα στην τελική επικράτηση

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη να σημειώνει 5 άσσους αυτή τη φορά στο σερβίς, επανέλαβε το 9-0 σερί αποκτώντας και πάλι τον απόλυτο έλεγχο. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη συνέχεια στο 16-10 με τον Φίνγκερ και πήραν με άνεση και 25-15 το δεύτερο σετ. Το 3ο σετ, ήταν πιο ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με την Ελπίδα να βρίσκεται κοντά στο σκορ μέχρι το 13-12, όταν ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί διεύρυνε στο +5 το προβάδισμά του φτάνοντας στο 17-12. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι στροφές για το 25-19 χάρη στο οποίο έφτασε στην άνετη νίκη-πρόκριση με 3-0 σετ!

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 16 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Ελπίδας προήλθαν από 2 άσσους, 22 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 σε 53’. 25-8 (15’), 25-16 (18’), 25-19 (20’).

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-0, 16-2, 21-5, 25-8

2ο σετ: 8-0, 16-10, 21-15, 25-16

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-13, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 5 (5/6 επ.), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Φίνγκερ 14 (9/15 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 17 (9/11 επ., 6 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (3/12 επ., 5 άσσοι, 33% υπ. – 20% άριστες), Γκέργκι 9 (6/7 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ. – 60% άριστες), Ριζόπουλος 4 (4/6 επ., 67% υπ. – 33% άριστες).

Α.Σ. ΕΛΠΙΣ (Γκολίτσης): Μανωλάκης 1 (1 άσσος), Αντωνίου 2 (2/9 επ., 58% υπ. – 32% άριστες), Ποχάνης 4 (4/13 επ.), Μακόβσκι, Καπετανίδης 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 18% υπ. – 5% άριστες), Νγκαμπούρου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ) / Σταυρίδης (λ, 44% υπ. – 33% άριστες), Μάρτσης, Επιτροπάκης, Χαριδήμου 3 (3/4 επ.)