Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε με 2-0 σετ του Στίβεν Ντίεζ και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται η Ελλάδα κόντρα στον Καναδά για την πρόκριση στα προημιτελικά του United Cup.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του. Για το 2023. Στα μονά και πέτυχε την πρώτη νίκη της Ελλάδας. Απέναντι στον Καναδά για το United Cup.

Ο κορυφαίος Ελληνας τενίστας νίκησε εύκολα με 2-0 (6-2, 6-3) τον Στίβεν Ντίεζ. Κι έκανε το 1-0 για την χώρα μας. Ο Τσιτσιπάς έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Και έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα. Χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν εξαιρετικός. Και με δύο break έφερε το ματς στα μέτρα του κάνοντας το 1-0 χάρη στο 6-2.

Το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ. Με τον Έλληνα πρωταθλητή να «σφραγίζει» την νίκη ξανά με σκορ 6-2.

Η Ελλάδα χρειάζεται νίκη με 3-0 απέναντι στον Καναδά. Προκειμένου να εξασφαλίσει την πρώτη θέση και την πρόκριση στα προημιτελικά του United Cup.
Θα ακολουθήσει η αναμέτρηση της Μαρίας Σάκκαρη κόντρα στη Λέιλα Φερνάντες στο πλέον καθοριστικό παιχνίδι.