Νίκη με 3-0 σετ για τον Ολυμπιακό επί της Σαχτιόρ, στο «Μελίνα Μερκούρη» και το CEV Challenge Cup.

Με το δεξί ξεκίνησε το ευρωπαϊκό της ταξίδι η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ της Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ, στο Ρέντη, για το πρώτο ματς της φάσης των «32» του CEV Cup. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, ήταν καθολικά ανώτεροι των Λευκορώσων και πήραν το πλεονέκτημα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης (5/12). Να σημειωθεί ότι πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Σμιτ με 17 πόντους.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε νωθρά, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2. Στη συνέχεια, όμως, ανέβασε την απόδοσή του, πέρασε μπροστά με 4-2 και μέχρι τα μέσα της περιόδου, διατηρούσε μία διαφορά των 2-3 πόντων. Οι Πειραιώτες, λοιπόν, που δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, ανέβασαν στροφές, προηγήθηκαν με 16-12. Και στη συνέχεια εκτόξευσαν και άλλο τη διαφορά, με τον Γκάβιν Σμιτ να διαμορφώνει το 25-16.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Στο δεύτερο σετ, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ για το 2-3. Ωστόσο, στη συνέχεια, η ομάδα του Μουνιόθ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με ένα σερί 5-0, προηγήθηκε με 11-6. Μάλιστα, ο Θρύλος διατήρησε μεγάλη διαφορά μέχρι το τέλος, παίρνοντας το σετ με 25-15.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο μεγαλύτερος ελληνικός σύλλογος μπήκε νωθρά. Κάτι που αποδεικνύεται από το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-9. Ωστόσο, ο Μπέμε με δύο σερί πόντους μείωσε σε 8-9, με τον Τερβαπόρτι να ισοφαρίζει στο 11-11. Ο Σμιτ με άσσο έδωσε το προβάδισμα στον Θρύλο, που προηγήθηκε ακόμα και με 19-15. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν κάπως στροφές, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο 22-21. Όμως, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το ματς, παίρνοντας το σετ με 25-22.

Τα σετ: 25-16, 25-15, 25-22

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-16

2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-13, 25-15

3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22