Εύκολα οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Άρη Νίκαιας

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 26-18 του Άρη Νίκαιας στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Handball Premier. Mετά την ήττα στην πρεμιέρα από την ΑΕΚ και το ρεπό που είχαν την προηγούμενη αγωνιστική, οι Πειραιώτες έκαμψαν με ευκολία την αντίσταση του Άρη Νίκαιας και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Διομήδη Άργους την προσεχή Τετάρτη (7/10, 18:00).

Με +8 στο πρώτο ημίχρονο

«Εγκληματική» διαιτησία στο «Μ. Μερκούρη» – Έδωσαν με… το έτσι θέλω το δεύτερο σετ στον Παναθηναϊκό

O Oλυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-0 στα πρώτα 5 λεπτά χάρη στα τέρματα των Κανδύλα, Ζάγια (2) και Μιλοβάνοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-2 με τους Χουρσουντιάν (5:50) και  Μελετάκο (7:35) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν  στο +5  το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 9-4 με τον Παπαδόπουλο στα 16:46. Ακολούθησε το τέρμα του Βλάχου (19:50), όμως ο Θρύλος με ένα νέο  5-0 σερί, έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερή τιμή της για το +8 και με το σκορ στο 15-7 να διαμορφώνεται από τον Κλιάιτς, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Απόλυτος έλεγχος και στην επανάληψη

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση και να διατηρεί με ευκολία το προβάδισμα. Το επιμέρους 5-5 διαμόρφωσε το σκορ στο 20-12, μέχρι το 42’ ενώ ακολούθησε το 24-17 με σκόρερ τον Μιλοβάνοβιτς στα 50:14. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Θρύλο να φτάνει στη τελική επικράτηση με 26-18.

Πεντάλεπτα: 4-0, 5-3, 7-4, 10-7, 12-7, 15-7 (ημχ.), 17-9, 19-12, 21-14, 23-17, 25-18, 26-18

Ολυμπιακός (Κλιάιτς): Κουκουλάς, Μιλοβάνοβιτς 6, Καραμπουρνιώτης 3, Τερλέτσκι, Ζάγια 2, Τσούριτς, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Κόμπετιτς, Δεληχρήστος 3, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 2, Κλιάιτς 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης.

Άρης (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 3, Αθανασίου, Βλάχος 3, Δ. Μελετάκος 4, Γ. Μελετάκος 3, Τζάνος, Μπάρμπας, Κοκκοράκης 2, Ταβλαρίδης, Ακερμανίδης, Τόμσον, Αποστολόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Μινάρδος, Χελιώτης.

Δίλεπτα: 5-1, Πέναλτι: 3/4-4/6