Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα το Λαύριο με σκορ 110-72 σε φιλική αναμέτρηση για το «Monday’s Game Night Against COVID-19»

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε το Λαύριο σε φιλική αναμέτρηση για το «Monday’s Game Night Against COVID-19», με τους «ερυθρόλευκους» να νικούν εύκολα τους φιλοξενούμενους με 110-72.

Το ματς άρχισε με το Λαύριο να παίρνει το προβάδισμα (7-12) με τον Μαστρογιαννόπουλο στο 3′. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και σιγά – σιγά μάζεψε τη διαφορά, με τον Βεζένκοβ με πέντε σερί πόντους να φέρνει το σκορ στα ίσα (17-17). Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 20-19 μετά από τρίποντο του Σλούκα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 26-23 υπέρ της ομάδας του Πειραιά.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Με πατημένο το πόδι στο… γκάζι μπήκε στη δεύτερη περίοδο ο Θρύλος, που αύξησε το προβάδισμά του με τα διαδοχικά των Ζαν Σαρλ, Σπανούλη και Πρίντεζη για το 39-25 και το +14. Η διαφορά μάλιστα ξεπέρασε και τους 21 πόντους με τον Ζαν Σαρλ να καρφώνει για το 48-27. Το μόνο που κατάφερε το Λαύριο ήταν να μειώσει σε 56-39 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στη τρίτη περίοδο, ο Θρύλος, παρότι αύξησε το προβάδισμά του, συνέχισε να παίζει με ένταση και με αποτελεσματικότητα και στις δύο άκρες του παρκέ. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν πολύ εύκολα στο +27 (78-51), με την τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 81-53 υπέρ των Πειραιωτών.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έκανε διαχείριση, αφού αύξησε το προβάδισμά της με τους Χαραλαμπόπουλο, Σπανούλη και Χρηστίδη. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν εύκολα επί του Λαυρίου με 110-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 56-39, 81-53,