Για την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Λεβαδειακό στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης» και πήρε μία πολύ εύκολη νίκη, ασχέτως αποτελέσματος. Έχασαν ακόμα αρκετές ευκαιρίες ώστε να διευρύνουν το αποτέλεσμα του αγώνα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε ένα εκτενές ροτέισον αλλάζοντας όλη την ενδεκάδα και δίνοντας ανάσες σε όσους παίκτες «τράβηξαν» το κουπί στη πρώτη δύσκολη περίοδο των «ερυθρόλευκων».

Ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης» Ηλίας Κυριαζής

Καιρός: Έκτακτο δελτίο από την ΕΜΥ για σήμερα

Στο ντεμπούτο του με την «ερυθρόλευκη» ο Γιάγια Τουρέ ξεκίνησε βασικός τον αγώνα με τον Λεβαδειακό και ο κόσμος τον υποδέχθηκε πάρα πολύ ζεστά. Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα μας δεν μπήκε δυνατά και κινδύνεψε να δεχθεί γκολ μόλις στο 4ο λεπτό μετά από ασυνεννοησία κέντρου και άμυνας.

Η πρώτη καλή φάση για την ομάδα μας ήρθε στο 19ο λεπτό μετά από φάουλ που εκτελέστηκε από τη δεξιά πλευρά. Ο Σισέ για λίγο δεν βρήκε καλά την μπάλα και τελικά ο Μπάγιτς μπλόκαρε με σιγουριά. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να βρίσκουν ρυθμό μετά από αυτή τη φάση και απείλησαν και πάλι την εστία των Βιωτών αυτή τη φορά με τον Τουρέ.

Ο Λεβαδειακός έδειξε και πάλι τα «δόντια» του απειλώντας την εστία του Ολυμπιακού στο 32ο λεπτό, καθώς το πλασέ του Μανγκά πέρασε ελάχιστα δίπλα το δεξί δοκάρι του Σα. Η ομάδα μας, ωστόσο, πίεζε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και προσπαθούσε να διασπάσει την, πολύ καλά οργανωμένη, άμυνα του Λεβαδειακού.

Έτσι και έγινε μετά από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Τουρέ στον Μασούρα και τη σέντρα του δεύτερου στον Μάνο, χωρίς όμως το πλασέ του τελευταίου να ανησυχήσει σημαντικά τον Μπάγιτς. Οι Βοιωτοί στο 42ο λεπτό έγιναν και πάλι απειλητικοί αλλά ο Σα έκανε δύο μεγάλες επεμβάσεις. Μία από τον Μανγκά και το σουτ του, έξω από την περιοχή, και μία σε τετ α τετ του Γιακουμάκη.

Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει τους χώρους αλλά ο Λεβαδειακός ήταν πολύ καλά κλειστός και δεν επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να απειλήσουν σημαντικά.

Στην επανάληψη ο Πέδρο Μαρτίνς δεν άλλαξε κάποιον παίκτη και συνέχισε με την ίδια 11αδα. Στο 49ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν την εστία του Μπάγιτς με σουτ του Μασούρα, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού απέκρουσε την προσπάθεια του μπακ του ολυμπιακού. Η ομάδα μας δεν έριξε το ρυθμό της και συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά τον Λεβαδειακό.

Ο προπονητής της ομάδας θέλησε να αλλάξει κάπως την ομάδα και για αυτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Νάτχο και ο Χασάν στη θέση των Τουρέ και  Ανδρούτσου αντίστοιχα. Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο επιθετικοί μετά τις αλλαγές του Μαρτίνς και έκλεισαν στα καρέ του τον Λεβαδειακό.

Ο Ολυμπιακός απείλησε και πάλι την εστία του Μπάγιτς μετά από φάουλ του Νάτχο και κεφαλιά του Χασάν αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ. Το γκολ για την ομάδα μας τελικά ήρθε στο 68ο λεπτό μετά από σέντρα του Μασούρα και πολύ ωραία κεφαλιά του Μάνου.

Η ομάδα μας συνέχισε να παίζει ψηλά και μετά το γκολ και στο 77ο λεπτό βγήκε αυτοματισμός. Ο Γκιγιέρμε έβγαλε κάθετη στον Κούτρη, με τον νεαρό αριστερό μπακ να κόβει στον Χασάν αλλά το πλασέ του Αιγύπτιου βρήκε πάνω στα σώματα και δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 84 ο Ολυμπιακός έκλεισε τις αλλαγές του με τον Πάρντο να περνάει στη θέση του, θετικού στο ντεμπούτο του, Ναουέλ. Με το που μπήκε ο Κολομβιανός κέρδισε φάουλ και μετά την εκτέλεσή του από τον Νάτχο, ο Χασάν πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Τελευταία καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 89 καθώς μετά από διώξιμο της μπάλας από την περιοχή του Λεβαδειακού ο Γκιγιέρμε έπιασε ένα πολύ καλό βολές αλλά η μπάλα «έξυσε» το αριστερό δοκάρι του Μπάγιτς.

Ο ΘΡΥΛΟΣ κατάφερε και πήρε την πρώτη του νίκη και στο Κύπελλο και πλέον περιμένει τον ΠΑΟΚ την Κυριακή 30/09 στο φαληρικό γήπεδο για την έκτη αγωνιστική της Super League.

Σκόρερ : 68΄Μάνος

Κίτρινες : 62’ Χατζηλάμπρος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Σα, Μασούρας, Σισέ, Μιράντα, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Ανδρούτσος (59΄Χασάν), Ναουέλ (83΄Πάρντο), Τουρέ (58΄Νάτχο), Βρουσάι, Μάνος

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ : Μπάγιτς, Μανγκά (46΄Νίκας), Παντελιάδης, Γιακουμάκης, Καραχάλιος, Χατζηλάμπρος, Κρνέτα, Σαβαντογκό, Μητρόπουλος (70΄Νανγκίς), Αντιλέχου, Ιωαννίδης (56΄Όμο)