Η ομάδα μπάσκετ Γυναικών ήταν και πάλι καταιγιστικές και "διέλυσαν" τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου με 97-45 στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας.

Οι “ερυθρόλευκες” έδειξαν για δεύτερο σερί φιλικό ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση και “διέλυσαν” τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου με 97-45, με τον Γιώργο Παντελάκη να δίνει χρόνο σε όλες τις αθλήτριες, δοκιμάζοντας συστήματα και πρόσωπα ενώ το ανεπίσημο ντεμπούτο της έκανε και η Τζέσικα Τόμας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου, Γέμελος, Σπυριδοπούλου και Γκρέιβς στην αρχική πεντάδα με την τελευταία να είναι η απόλυτη πρωταγωνίστρια των πρώτων λεπτών βάζοντας 9 προσωπικούς πόντους και με το σκορ να είναι στο 18-8. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τις “ερυθρόλευκες” να είναι στο +17 (30-13) ενώ με το ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος, αν και έγιναν αρκετές αλλαγές, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει στο 51-28!

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιώργος Παντελάκης συνέχισε τις αλλαγές των αθλητριών χωρίς οι “ερυθρόλευκες” να υστερήσουν ούτε λεπτό ενώ η πιεστική άμυνα φάνηκε στους μόλις εννιά πόντους που κατάφεραν να προσφέρουν οι παίκτριες του Κρόνου, σταματώντας το σκορ στο 76-37 για την τρίτη περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο η Τόμας “έκλεψε” την παράσταση κάνοντας την πρώτη της συμμετοχή με την φανέλα του Ολυμπιακού, με τις Αυτζή και Γιουρτσένκοβα να “τρέξουν” ένα σερί 8-0 (84-37). Τα δεδομένα δεν άλλαξαν με το σφύριγμα της λήξης όπου βρήκε τον Ολυμπιακό να “ισοπεδώνει” τον Κρόνο με 97-45.

Τα δεκάλεπτα: 13-30, 28-51, 37-76, 45-97

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σταμολάμπρου 6, Νικολοπούλου 8 (1), Σταμάτη 5 (1), Γκρέιβς 17, Σωτηρίου 7 (1), Παυλοπούλου 8, Γέμελος 7 (1), Λούκα 6, Γιουρτσένκοβα 12, Κοσμά 2, Σπυριδοπούλου 8, Αυτζή 6, Τόμας 5.