Εύκολο βράδυ είχαν οι «ερυθρόλευκοι» κόντρα στο Μεσολόγγι, το οποίο κέρδισαν με 111-57 σε φιλική αναμέτρηση του Monday’s Game Night Against COVID-19

Ο Ολυμπιακός υποδεχόταν το Μεσολόγγι σε φιλική αναμέτρηση του Monday’s Game Night Against COVID-19, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν εύκολα με σκορ 111-57

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παράταξε στο παρκέ τους Νικολαΐδη, Σπανούλη, Βεζένκοβ, Πρίντεζη και Έλις. Από την άλλη, ο Ντίνος Καλαμπάκος επέλεξε τους Λόρενς, Γκότσερ, Μοτσενίγος, Ντέιβις και Πουαριέ.

Bενζένκοφ: Πανικός στο Σακραμέντο μετά τις δηλώσεις του

Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Θρύλος, που σίγα – σιγά έχτισε μία καλή διαφορά με τους Βεζένκοβ και Σπανούλη για το 16-6, στο 7′ του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 27-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός αύξησε κι άλλο το προβάδισμά του κόντρα στην ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, βρίσκοντας ρυθμό κυρίως από τη γραμμή του τριπόντου. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 43-20 στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Θρύλο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο στο +30 (60-30).

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τους Πειραιώτες σαν σε προπόνηση να βαράνε σουτ και να μπαίνουν στη ρακέτα ανενόχλητοι. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να φτάσει ακόμα και τους 40 πόντους (70-30). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο στο +47 (87-40).

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε φυσικά το τέταρτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, που διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και έφτασε να προηγείται με 54 πόντους (99-45). Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν άνετα και ωραία τη νίκη, επικρατώντας επί του Μεσολογγίου με 111-57.