Με μία σαρωτική εμφάνιση η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε εύκολα με 2-0 σετ (6-0, 6-3) της Ντάρια Κασάτκινα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά του Βερολίνου

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν άψογη σήμερα και νίκησε πολύ εύκολα με επιβλητική εμφάνιση τη Ντάρια Κασάτκινα με 2-0 σετ (6-0, 6-3), σε μόλις 72 λεπτά αγώνα!

Έτσι, η Ελληνίδα τενίστρια προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά του Βερολίνου (WTA, 500). Αξίζει να σημειωθεί πως αυτός θα είναι ο πρώτος ημιτελικός της Σάκκαρη σε γρασίδι.

Η Σάκκαρη έσπασε επίσης μία κατάρα, καθώς μετά από τέσσερις ήττες σε ισάριθμους αγώνες κόντρα στην Κασάτκινα, πήρε επιτέλους την πρώτη της νίκη με αντίπαλο τη Ρωσίδα αθλήτρια.

LIVE σε ελληνικό κανάλι η μάχη του Florian Marku!

Στα ημιτελικά η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μπελίντα Μπέντσιτς – Βερόνικα Κουντερμέτοβα.

Το πρώτο σετ ήταν ΤΕΛΕΙΟ για τη Μαρία Σάκκαρη καθώς το πήρε με 6-0, μην αφήνοντας κανένα απολύτως περιθώριο αντίδρασης στην Κασάτκινα.

Στο δεύτερο σετ η Ρωσίδα ήταν πιο ανταγωνιστική.