Ο ασταμάτητος και πρωτοπόρος Ολυμπιακός πέρασε και από το γήπεδο της ΑΕΚ, νικώντας με 23-27 στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής!

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, παίρνοντας τεράστιο διπλό στο εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ! Επικράτησε στην εξ’αναβολής 3η αγωνιστική με 23-27 επί της Ένωσης και έφυγε από το κλειστό των Άνω Λιοσίων με την νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα διατήρησε το αήττητο του σερί σε όλες τις διοργανώσεις και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στην πρώτη θέση της Handball Premier. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχτισαν διαφορές και κατάφεραν να πάρουν τη μεγάλη νίκη, κάνοντας το «11 στα 11» στο ελληνικό πρωτάθλημα.

LIVE Streaming: Μπαρτσελονέτα – Ολυμπιακός

Μετά από αυτή τη νίκη, έκαναν μάλιστα και το 2 στα 2 απέναντι στην Ένωση, μετά τον τελικό του Super Cup και το 26-25 στο αθλητικό κέντρο «Δαΐς» για να κατακτήσουν τη πρώτη κούπα της χρονιάς!

Το πρώτο ημίχρονο:

«Κλειστό» ήταν το ματς στα πρώτα λεπτά, με τις άμυνες των δύο ομάδων να παίζουν σημαντικό ρόλο. Είναι χαρακτηριστικό, ότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2, στο 8:41, με γκολ του Σάββα, με τον Σλίσκοβιτς να «γράφει» το 4-3, με τη συμπλήρωση 10 λεπτών. Η ΑΕΚ αντέδρασε και προσπέρασε με +2 (7-5), όμως ο Θρύλος «απάντησε» και ισοφάρισε (7-7), με τον Σάββα, στο 18ο λεπτό. Νέο γκολ του Σάββα και +2 (7-9) οι «ερυθρόλευκοι», στο 20ό λεπτό, με τον Τζίμπουλα να ανεβάζει τη διαφορά στα τρία τέρματα (7-10), στο 25:05. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με γκολ του Τζίμπουλα στην κόντρα (27:40), έφτασε στο 11-9, με τους «κιτρινόμαυρους» να μειώνουν σε 11-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

View this post on Instagram

A post shared by Olympiacos Piraeus (@olympiacossfp)

Το δεύτερο ημίχρονο:

Δυνατά «μπήκε» ο Θρύλος στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κανδύλα να επαναφέρει το +3 (10-13), στο 31:50, ενώ ο Σλίσκοβιτς έκανε το 16-14, στο 38:34. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 16-16, ο Τζίμπουλας έβαλε μπροστά (17-18) τους «ερυθρόλευκους», στο 42:30, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή (20-18). Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, αντέδρασε και αφού ισοφάρισε (20-20), με τον Κάβτσιτς (47:33), πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ (20-21), με γκολ του Σάββα, στο 49:10! Ο Θρύλος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με γκολ του Παπαβασίλη στην κόντρα (55:18), έφτασε στο +3 (20-23), με τον Σάββα να ανεβάζει τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (21-25), σε κρίσιμο σημείο, τρία λεπτά πριν από το φινάλε! Το τελικό 27-23 διαμόρφωσε ο Τζίμπουλας, στο 59:55, με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο «διπλό» στα Άνω Λιόσια.

ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Κεδέρης, Παπαδιονυσίου, Ηλιόπουλος 1, Λέμος, Μάλλιος 2, Κρητικός, Παπαδόπουλος 4, Άρσιτς, Μαντάλινιτς 5, Σόκολιτς, Λιάπης 3, Γιόνσον, Μαρτίνοβιτς 3, Τόμε.

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης, Κάβτσιτς 1, Κανδύλας 2, Παπαβασίλης 2, Τζίμπουλας 8, Σλίσκοβιτς 3, Σάββας 8, Σλαβούλιτσα, Βίντα, Πασσιάς 1, Παπαντωνόπουλος, Δομπρής, Μοντόρο 2.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-4, 7-9, 7-10, 10-11 (ημχ.), 13-14, 15-16, 19-18, 20-21, 20-22, 23-27