Ο Ολυμπιακός μπορούσε κι είχε τις σοβαρές φάσεις στην αναμέτρηση, όμως η ΑΕΚ βρήκε τη στιγμή της στο τέλος του ματς (90'+1'), παίρνοντας εκείνη τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός, αν και είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει δύο και τρία γκολ, εν τέλει έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι και πλέον -8 βαθμούς απ’ την κορυφή. Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις, επιστρέφοντας στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Μετά τις αγωνιστικές υποχρεώσεις των Εθνικών ομάδων, ο Ολυμπιακός επιστρέφει στις αγωνιστικές αναμετρήσεις, για το φετινό πρωτάθλημα της Super League. Αντίπαλος η ΑΕΚ στην «OPAP Arena», για τη δεύτερη αγωνιστική των Play Off του πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες είχαν ως στόχο μόνο τη νίκη, ώστε να μειώσουν αισθητά τη διαφορά με την κορυφή και παράλληλα να παραμείνουν στο παιχνίδι για τον τίτλο. Βέβαια, κι ο αντίπαλος είχε τον ίδιο στόχο, καθώς η νίκη του ΠΑΟΚ λίγη ώρα πιο πριν, έφερνε τους Θεσσαλονικείς στην κορυφή. Στις σουίτες του γηπέδου βρέθηκε κι ο Αντιπρόεδρος της ΠΑΕ, Αλέξης Κούγιας, με τον κόσμο της ΑΕΚ να αντιδρά και να ξεκινά τα υβριστικά συνθήματα σε βάρος του.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τους γηπεδούχους, η ΑΕΚ του Αλμέιδα ξεκίνησε με τον Αθανασιάδη στην εστία, με τους Χατζισαφί, Ρότα να βρίσκονται στα άκρα της άμυνας και τους Μουκουντί-Βίντα στο κέντρο της. Μπροστά είδαμε τους Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς και Άμραμπατ. Σε ελεύθερο ρόλο ο Γιόνσον, με τους Πινέδα και Γκαρσία να συμπληρώνουν την ενδεκάδα, ως προς το επιθετικό κομμάτι (4-4-2).
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Γκίνης, Κάλενς, Μάνταλος, Λιούμπισιτς, Τσούμπερ, Αραούχο, Πόνσε, Ελίασον, Φερνάντες.

Για τον Ολυμπιακό του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ είδαμε τον Τζολάκη να παίρνει γάντια βασικού. Στην άμυνα τους Ροντινέι, Ρέτσο, Κάρμο και Ορτέγκα. Μπροστά τους στον άξονα είδαμε τους Έσε και Τσικίνιο, με τον Φορτούνη να έχει ελεύθερο ρόλο ως «δεκάρι». Επιθετικά είδαμε τους Ποντένσε, Μασούρα και τον Ελ Κααμπί, να συμπληρώνουν την ενδεκάδα του Θρύλου (4-2-3-1).
Στον πάγκο είδαμε τους: Πασχαλάκης, Ιμπόρα, Μαρτίνς, Ελ Αραμπί, Καρβάλιο, Γιόβετιτς, Κίνι, Ναβάρο, Μπιανκόν.

Ολυμπιακός: Έφτασε ένα βήμα με το γκολ ο Θρύλος!

Οι οπαδοί των γηπεδούχων δημιούργησαν μια ατμόσφαιρα αρκετά θερμή για την αναμέτρηση. Ωθώντας φυσικά την ομάδα τους, με αυτόν τον τρόπο. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με μία επίσκεψη από κάθε ομάδα, χωρίς ωστόσο τη μεγάλη ευκαιρία. Το πρώτο τελικό σουτ ήταν στο 9ο λεπτό, με ένα σουτ του Γκατσίνοβιτς. Όμως, ο Μασούρας στην επόμενη ακριβώς φάση έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν μετά από γέμισμα του Ποντένσε, έκανε τη κεφαλιά. Ο Αθανασιάδης όμως ενστικτωδώς έδιωξε, κρατώντας στο «μηδέν» την άμυνα.

Στο πρώτο τέταρτο του ματς, οι κιτρινόμαυροι ζήτησαν φάουλ απ’ τον Ρέτσο, σε μία φάση όπου καθαρά δεν υπάρχει κάτι. Αναμφίβολα, ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός. Στο 26’, για ακόμη μια φορά ο Γκατσίνοβιτς απείλησε με δυνατό σουτ, στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα όμως να περνά εκτός.

Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα, μετά από κόρνερ του Φορτούνη από τα αριστερά, ο Ρέτσος πήρε μια κεφαλιά, όμως απ’ το κεφάλι του Σιμάνσκι η μπάλα κατέληξε εκτός. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν δύο, ενώ κατά τη διάρκεια αυτών είχαμε δύο εξαιρετικές ευκαιρίες.

Η πρώτη με τον Σαντιάγκο Έσε και το σουτ που δοκίμασε, με τον Αθανασιάδη να λέει το «όχι». Ενώ είχαμε και δεύτερη, μετά από πάσα του Ποντένσε στην πλάτη της άμυνας για τον Ελ Κααμπί, όμως ο Μαροκινός επιθετικός δεν κατάφερε να κερδίσει τον Έλληνα κίπερ.

Τον έλεγχο ο Θρύλος…

Στο β’ μέρος οι δύο ομάδες δεν έκαναν κάποια αντικατάσταση, συνεχίζοντας με τις ίδιες ενδεκάδες. Ξανά ο Σέρβος της ΑΕΚ είχε την πρώτη τελική και για το δεύτερο ημίχρονο. Όταν ο Άμραμπατ τροφοδότησε τον ίδιο στο ημικύκλιο, με τον Γκατσίνοβιτς να δοκιμάζει το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε ψηλά.

Στο 52’ η ΑΕΚ ζήτησε ξανά φάουλ σε μία φάση, συγκεκριμένα πέναλτι με τον Λιβάι, όμως εν τέλει το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Ο Μασούρας με τη σειρά του απείλησε από αρκετά δύσκολη γωνία, τρία λεπτά αργότερα. Όμως ξανά υπήρχε επέμβαση από τον Έλληνα κίπερ. Φτάνοντας προς τη μία ώρα αγώνα, ο Ολυμπιακός έψαχνε το γκολ. Ο Μεντιλίμπαρ επέλεξε με τη συμπλήρωσή της να ρίξει στη μάχη τους Μάρτινς και Ναβάρο, αντί των Μασούρα και Ελ Κααμπί.

Ολυμπιακός: Έψαχνε το γκολ η ομάδα μας…

Με τη συμπλήρωση 65 λεπτών αγώνα στην «OPAP Arena», είχαμε αρχικά λίγα λεπτά πιο πριν ένα ακυρωθέν λόγω οφσάιντ γκολ για τους γηπεδούχους, αλλά και μία εξαιρετική φάση με πρωταγωνιστή τον Μάρτινς. Με την κεφαλιά του όμως να καταλήγει ψηλά. Σειρά του Αλμέιδα στο 69’ για τις πρώτες αλλαγές -τρεις μαζεμένες-. Οι Άμραμπατ, Σιμάνσκι και Γκατσίνοβιτς έδωσαν τις θέσεις τους στους Μάνταλο, Ελίασον και Τσούμπερ.

Στο 76’ ο Ρότα έδωσε τη θέση του στον Πόνσε, στο ίδιο λεπτό ο Τσούμπερ έχασε μοναδική ευκαιρία, με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι (όμως αν υπήρχε έλεγχος θα ήταν οφσάιντ). Ενώ στο 78’ ο Γιόβετιτς πέρασε αντί του Φορτούνη, ενώ πιο πριν ο Μάρτινς έχασε κι εκείνος τρομερή φάση, με τον Αθανασιάδη ξανά να αρνείται το γκολ.

Γιόβετιτς Ολυμπιακός

@thrylos24.gr

Ο Θρύλος έφτασε μία ανάσα με το 0-1, με δύο ευκαιρίες. Αφενός το σουτ του Τσικίνιο που έδιωξε ο Αθανασιάδης, κι αφετέρου το σουτ του Γιόβετιτς που κατέληξε εκτός. Ο Αλμέιδα έριξε και τον Λιούμπισιτς, βλέποντας θέμα στη μεσαία γραμμή της ΑΕΚ, αντί του Γκαρσία. Καθώς φτάναμε προς το τέλος, ο Γιόβετιτς έκανε ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής, αφήνοντας στήλη άλατος τον Αθανασιάδη, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 4′, με τον Ελίασον να παγώνει τον Θρύλο, κάνοντας το 1-0 για την ΑΕΚ. Ο Μεντιλίμπαρ μάταια έριξε και τον Ελ Αραμπί στη «μάχη», μήπως και μπει το γκολ της ισοφάρισης. Για ένα πραγματικά φθηνό γκολ και φθηνή ολιγωρία.

Διαιτητής: Γιουγκ Ματέι

Βοηθοί: Ζούνικ Ματέι, Βιντάλι Μάνουελ

VAR: Καϊζάτοβιτς Μέγιτς

AVAR: Μπούξμπαουμ Ράινχαρντ

4ος: Μανούχος Ευάγγελος

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Γκαρσία.

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Φορτούνης, Μασούρας, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.