Για 2η φορά στην ιστορία της και για πρώτη μετά το μακρινό 1990, η Αλγερία αναδείχτηκε «βασίλισσα» της Αφρικής. Επικράτησε 1-0 της Σενεγάλης, με το τυχερό γκολ του Μπουνετζά μόλις στο 2ο λεπτό και σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Η Σενεγάλη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά ήταν αναποτελεσματική και δεν κατάφερε να στεφθεί τροπαιούχος για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Θύμα ρατσιστικής επίθεσης ο Νίκο Γουίλιαμς

Στο κατάμεστο Στάδιο του Καΐρου, η Αλγερία κατάφερε να αιφνιδιάσει την αντίπαλο της και να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό με τυχερό γκολ του Μπουνετζά. Μετά την πάσα του Μπενασέρ, ο σκόρερ επεχείρησε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Σανέ και κρέμασε τον γκολκίπερ της Σενεγάλης που απλώς κοίταζε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του. Από κει και πέρα η Αλγερία κατάφερε να κρατήσει μακριά τους αντίπαλους επιθετικούς και δέχτηκε μεγάλη πίεση προς το τέλος του ημιχρόνου, όταν η Σενεγάλη έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Νιάνγκ στο 38΄ και τον Σαρ στο 45΄.

Η κατοχή της μπάλας στο πρώτο 45λεπτο ήταν 61% για την Σενεγάλη και 39% για την Αλγερία. Μεγάλο όπλο της Αλγερίας σε αυτό το τουρνουά, η εξαιρετική της αμυντική λειτουργία, αφού έχει δεχτεί μόλις 2 τέρματα.

Στο 2ο ημίχρονο η Σενεγάλη προσπάθησε να γίνει πιο πιεστική, αλλά δεν ήταν αποτελεσματική. Στα πρώτα λεπτά έχασε ευκαιρία με τον Μανέ και στη συνέχεια δόθηκε πέναλτι σε χέρι του Γκεντιούρα, αλλά ο διαιτητής με τη χρήση του VAR , p;hre thn ap;ofash p;isvπήρε σωστά την απόφαση πίσω.

Στο 66΄ο Νιάνγκ, πέρασε και τον Εμπολί, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Τεράστια χαμένη ευκαιρία. Τρία λεπτά αργότερα, η Σενεγάλη απείλησε εκ νέου με καλό σουτ του Σαμπαλί που έδιωξε εντυπωσιακά ο Εμπολί. Αυτός ήταν ο 2ος χαμένος τελικός για τη Σενεγάλη, ενώ η Αλγερία κατέκτησε το τρόπαιο αήττητη!

ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Γκομίς, Γκασαμά, Κουγιατέ, Σανέ, Σαμπαλί, Σαϊβέ (75΄Ντιανέ), Εντιάιγ (59΄Ντιατά), Γκέιγ, Σαρ, Μανέ, Νιάνγκ (85΄Κεϊτά Μπαλντέ)

ΑΛΓΕΡΙΑ: Εμπολί, Ζεφάν, Μαντί, Μπενλαμρί, Μπενσεμπαϊνί, Γκεντιούρα, Μαχρέζ, Φεγκουλί (85΄Ταράτ), Μπενασέρ, Μπελαϊλί (84΄Μπραχίμι), Μπουνετζά (89΄Σλιμανί)