Τον ΠΑΟΚ αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στον πρώτο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας, στην Ιεράπετρα, με τους ερυθρόλευκους να μην τα καταφέρνουν λόγω των απουσιών και να ηττώνται με ανατροπή 3-1 σετ.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Το πρώτο σετ του ημιτελικού άρχισε με τους Χριστοφιδέλη, Πετρέα, Ανδρεάδη, Σμιτ, Τερβαπόρτι, Ράουβερντινκ και Στεφάνου για τους ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 1-2 μετά από δύο πόντους του Γιώργου Πετρέα, με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να αντιδρά και να κάνει το 5-3. Οι Πειραιώτες όμως αντέδρασαν και με ένα σερί 3-0 ανέκτησαν το προβάδισμα με 5-6 μετά από επίθεση του Ανδρεάδη. Οι ερυθρόλευκοι στη συνέχεια βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-8, με τον Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ, ώστε να πέσει ο ρυθμός. Το τάιμ άουτ αυτό απέδωσε καρπούς, αφού ο Ολυμπιακός με τέσσερις συνεχόμενους πόντους πέρασε μπροστά με 11-12, έπειτα από μπλοκ του Τερβαπόρτι. Ο ΠΑΟΚ με τρεις συνεχόμενους πόντους έφτασε στο 14-12, με τον Ολυμπιακό όμως να ισοφαρίζει άμεσα σε 15-15 με άσσο του Τερβαπόρτι και να περνάει ξανά μπροστά με μπλοκ του Σμιτ (15-16). Οι πρωταθλητές Ελλάδας με φιλέ του Όκολιτς πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων και συγκεκριμένα με 16-20 σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο του σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 19-20, με τους ερυθρόλευκους να κάνουν το 20-22 με πάιπ του Ραουβέρντινκ. Εντέλει, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο σετ με 22-25 μετά από πλασέ του Ραουβέρντινκ, κάνοντας το 0-1 στον ημιτελικό.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι χέρι για αρκετή ώρα έως ότου ο ΠΑΟΚ πάρει το προβάδισμα με 6-4. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, δίχως όμως να τα καταφέρνει με τους ασπρόμαυρους να φτάνουν στο 10-6. Η κατάσταση για τον Ολυμπιακό δεν άλλαξε, αφού ο ΠΑΟΚ έκανε το 12-7, με τον κόουτς Μουνιόθ να καλεί τάιμ άουτ. Οι ερυθρόλευκοι με κακά ποσοστά σε υποδοχή και πρώτη πάσα δε μπόρεσαν να πλησιάσουν στο σκορ τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έφτασε εύκολα στο 17-11. Ο Τερβαπόρτι με καρφί έκανε το 20-12 για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι ήταν κάκιστοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ. Ο Ολυμπιακός ισοφαρίστηκε σε 1-1 σετ, αφού οι Θεσσαλονικείς κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 25-15.

Το τρίτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με μπλοκ άουτ του Σμιτ για το 0-1. Ο ΠΑΟΚ με τρεις συνεχόμενους πόντους έκανε το 3-1, με τον Πετρέα να μειώνει σε 5-3 μετά από μπλοκ. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 6-6, έπειτα από διπλή μπαλιά του Γκάρετ, αλλά και να πάρουν το προβάδισμα με 7-8 με πέρασμα του Χριστοφιδέλη. Ο ΠΑΟΚ με άσσο του Όκολιτς πήρε το προβάδισμα με 10-11, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 13-13 μετά από καρφί του Τακουρίδη στο φιλέ. Ο Ολυμπιακός με άσσο του Σμιτ έκανε το 16-17 για τους Πειραιώτες σε ένα σετ, το οποίο ήταν κυριολεκτικά ντέρμπι από την αρχή. Οι ερυθρόλευκοι με πλασέ του Ραουβέρντινκ έφτασαν στο 19-20, με το σετ να πηγαίνει πόντο πόντο. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 22-21 μετά από κακή επιστροφή του Στεφάνου. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-22 με τον Σμιτ, αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε προβάδισμα δύο πόντων. Ο Κλαπβάικ με καρφί έκανε το 24-22 για τον ΠΑΟΚ σε ένα κρίσιμο σημείο για την έκβαση του σετ. Οι ερυθρόλευκοι και πάλι με τον Σμιτ μείωσαν σε 24-23, με τον Καναδό όμως να κάνει αρκετά κακό σερβίς στη συνέχεια και να δίνει το τρίτο σετ στον ΠΑΟΚ με 25-23. Έτσι οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω με 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ όπως συνέβη αντίστοιχα και στα προηγούμενα σετ, με τον Πετρέα να ισοφαρίζει σε 3-3 για τον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με 6-4, αλλά οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 6-5 με τον Σμιτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 10-7, με τους Πειραιώτες να μειώνουν πολύ γρήγορα σε 10-9 και να αναγκάζουν τον προπονητή του ΠΑΟΚ να καλέσει γρήγορα σε τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 11-11, έπειτα από καρφί του Χριστοφιδέλη, αλλά πέρασε και μπροστά με μόνο μπλοκ του Ραουβέρντινκ στη συνέχεια για το 13-14. Οι ερυθρόλευκοι με φιλέ του Όκολιτς πήραν προβάδισμα δύο πόντων και συγκεκριμένα με 15-17. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα, κάνοντας το 18-20 με μπλοκ άουτ του Σμιτ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 20-20 με καρφί του Γκάρετ, αλλά και να προσπερνά με 22-21, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει άμεσα σε 22-22. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ από 23-22 σε 23-24 με μπλοκ του Σμαραγδή. Ο Πετρέας με ωραίο καρφί έκανε το 25-26 για την ομάδα του Μουνιόθ, με τον ΠΑΟΚ όμως να ανατρέπει το σκορ και να κάνει το 27-26. Με τους ερυθρόλευκους να μη τα καταφέρνουν και να χάνουν το τέταρτο σετ, με αποτέλεσμα να χάσουν και το παιχνίδι με 1-3 σετ…

Τα σετ: 22-25, 25-15, 25-23, 28-26

1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-15

3ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 25-23

4ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 28-26

ΠΑΟΚ (Φιλίποφ): Κλάπβαϊκ 31 (24/46 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ.), Όκολιτς 18 (10/17 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (7/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ.), Τακουρίδης 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ)  / Εφραιμίδης (λ, 76% υπ.), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1 επ.), Τερζής, Γκόρτσανιουκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ανδρεάδης 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ), Ραούβερντινκ 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ.), Σμιτ 21 (17/45 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 10 (7/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ.) / Στεφάνου (λ, 76% υπ.), Δαρίδης (λ), Ζουπάνης 1 (1/3 επ.), Σμαραγδής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής.