Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-3 τον Ηρακλή στη Μίκρα και έτσι έφτασε στις 33 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και έτσι έσπασε το ρεκόρ που κατείχε ο Ηρακλής για 12 χρόνια.

Ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε να κερδίσει τον Ηρακλή στην Μίκρα με 2-3 και με αυτη τη νίκη έσπασε ένα ρεκόρ που κατείχε ο Ηρακλής για 12 χρονια. Οι ερυθρόλευκοι ζορίστηκαν αρκετά αλλά έφτασαν, με σούπερ Σμιτ, σε αυτήν τη σημαντική νίκη έχοντας 22 χαμένα σερβίς.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο πρώτο σετ. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα, διατήρησε μία διαφορά ασφαλείας  και με κορυφαίους τους Ράουβερντινκ και Μπέμε έφτασε στο 25-22 για το 1-0.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Το δεύτερο σετ ήταν πολύ κλειστό σε όλη του τη διάρκεια. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με δύο πόντους  αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε και προηγήθηκε με 24-22. Ωστόσο, κατάφερε να το χάσει, πληρώνοντας κυρίως τα πάρα πολλά χαμένα σερβίς σε αυτό το σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά. Ο Ηρακλής προηγήθηκε μέχρι και με +5 αλλά επέστρεψε, προηγήθηκε με 19-18 με μπλοκ του Σμιτ και στη συνέχεια το τελείωσε με καρφί του Κουμεντάκη και δύο άστοχες προσπάθειες των Σωτηρίου, Κλίντι

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός συνέχισε να χάνει εύκολα πόντους, κυρίως από τα χαμένα του σερβίς. Προηγήθηκε δύο φορές στις αρχές με +2 ωστόσο ο Ηρακλής επέστρεψε, βρέθηκε μέχρι και στο +4 και έκανε το 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός άργησε να ξυπνήσει. Βρέθηκε να χάνει 9-7 με τον πόντο του Ντίνα, αλλά στη συνέχεια πήρε το ματς με τον ασταμάτητο Σμιτ. Είναι χαρακτηριστικό πως από εκείνο το σημείο, ο Καναδός διαγώνιος πήρε 6 πόντους, διαμορφώνοντας ο ίδιος το 15-13 και το 3-2 στα σετ για τον Ολυμπιακό.

Έτσι με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω απο τον Παμβοχαϊκό με τους ίδιους βαθμούς σε ισάριθμους αγώνες.

Τα σετ: 22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15

1ο σετ: 5-8, 12-16, 22-25
2ο σετ: 6-8, 16-14, 27-25
3ο σετ: 8-5, 16-14, 24-26,
4ο σετ: 7-8, 16-13, 25-22
5ο σετ: 8-7, 13-15